Haberler

05 Ağustos 2014

TİKA Tunus'ta Sosyal Sorumluluk Projelerine Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Tunus’un köylerinde yaşayan yoksul ve kalabalık ailelere 250 adet Yöresel Tabuna Ekmeği Pişirme Fırını ve İlk Kullanım Mamülleri desteğinden bulunuldu.

TİKA Tunus’ta gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine ara vermeden devam ediyor. Bu kapsamda TİKA tarafından Tunus’un köylerinde yaşayan yoksul ve kalabalık ailelere 250 adet Yöresel Tabuna Ekmeği Pişirme Fırını ve İlk Kullanım Mamülleri desteğinden bulunuldu. Tunus’un az gelişmiş kırsal bölgelerinde yaşayan kalabalık ailelerin günlük ekmek ihtiyaçlarını daha düşük maaliyetle ve yerinde temin etmelerine olanak sağlamak amacıyla yerel derneklerle işbirliği içinde gerçekleştirdiği birinci Yöresel Tabuna Ekmeği Pişirme Fırını ve İlk Kullanım Mamülleri Hibe Projesi’ne yoğun ilgi gösterildi. Gösterilen ilgi ve belde derneklerinden gelen ilave talepler dikkate alınarak TİKA tarafından 250 adet ikinci Yöresel Tabuna Ekmeği Pişirme Fırını ve İlk Kullanım Mamülleri hibe projesi gerçekleştirildi.

Tunus’un az gelişmiş kırsal beldelerinde yaşayan yoksul 250 ailenin doğrudan yararlandığı Yöresel Tabuna Ekmeği Pişirme Fırını ve İlk Kullanım Mamülleri Projesi kapsamında 250 adet taşınabilir nitelikte Tabuna Ekmeği Pişirme Fırını, LPG Tüp ve bağlantı ekipmaları ile un, yağ ve maya gibi ilk kullanım mamülleri temin edildi.

TİKA tarafından temin edilen 250 adet Yöresel Tabuna Ekmeği Pişirme Fırınlarının ve İlk Kullanım Mamüllerinin teslim töreni proje ortağı belde dernekleri temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Dağıtım törenine Proje kapsamında işbirliği yapılan sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve TİKA yetkilileri katıldı.

Törende konuşan proje ortağı AMAL Derneği Başkanı Nasreddin Bahreni, TİKA’nın katkılarıyla daha önce gerçekleştirilen tabuna fırınları projesinin yararlanıcı aileler tarafından takdirle karşılandığını söyledi. Günlük ekmek tedariki noktasında zorlular yaşayan kalabalık ve ihtiyaç sahibi ailelerden çok sayıda talep geldiğini belirten AMAL Derneği Başkanı Bahreni, özellikle geçim sıkıntısı çeken ailelere yönelik sosyal sorumluluk projelerine destekleri için TİKA’ya teşekkür etti.

TİKA Tunus Koordinatörü Musa Gürbüz ise, TİKA olarak farklı sektörlerde kalkınma yardımları yaptıklarını, bununla birlikte sosyal sorumluluk projelerini de ihmal etmedikleri vurguladı. Projenin önemine değinen TİKA Tunus Koordinatörü Gürbüz, dağıtımı yapılan 250 adet Yöresel Tabuna Ekmeği Pişirme Fırınları ile kırsal kesimde yaşayan dar gelirli ailelerin günlük ekmek ihtiyacını daha düşük maaliyetle ve modern ekipmanlarla karşılayabilmesine ve talep gören yöresel ekmeğin satışı yoluyla günlük gelir elde edebilmelerine TİKA olarak imkan sağladıklarını ifade etti.

Tunus’ta 2012 yılında idari ve sivil altyapıların desteklenmesi ile başlayan TİKA projeleri, sosyal, kültürel ve eğitsel altyapıların desteklenmesi, üretim sektörlerini geliştirmeye yönelik teknik donanım desteği ve kapasite artırım projeleri, emniyet, turizm, sağlık ve tarım alanları başta olmak üzere mesleki eğitim ve teknik işbirliği programları ile çeşitlenerek devam ediyor.

Sonraki Haber

TİKA Heyeti'nden Kerkük Irak Türkmen Cephesine Ziyaret

Kuzey Irak’ta bulunan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı heyeti Irak Türkmen Cephesi Kerkük İl Meclis Üyesi Ali Mehdi’yi ziyaret etti. TİKA Heyetini Irak Türkmen Cephesi hizmet binasında kabul eden Irak Türkmen Cephesi Kerkük İl...