Haberler

06 Ağustos 2014

TİKA Heyeti'nden Kerkük Irak Türkmen Cephesine Ziyaret

Kuzey Irak’ta bulunan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı heyeti Irak Türkmen Cephesi Kerkük İl Meclis Üyesi Ali Mehdi’yi ziyaret etti.

TİKA Heyetini Irak Türkmen Cephesi hizmet binasında kabul eden Irak Türkmen Cephesi Kerkük İl Meclis Üyesi Mehdi, çok zorlu bir dönemden geçtiklerini belirtti. IŞİD’den kaçan Irak Türkmenlerinin IKBY bölgesindeki çeşitli kentlere göç ettiğini ifade eden Irak Türkmen Cephesi Kerkük İl Meclis Üyesi Mehdi, yaklaşık 5000 Türkmen ailenin de Kerkük’e geldiğini kaydetti.

Irak Türkmen Cephesi Kerkük İl Meclis Üyesi Mehdi, yerlerinden edilmiş Türkmen aileleri okullara, çeşitli dernek binalarına, kiraladıkları evlere ve yardımseverlerin boş bulunan evlerine yerleştirdiklerini söyledi. Gelen aileler yoksul olmamalarına karşın, IŞİD saldırısı nedeniyle evlerini acilen terk ettiklerini, yanlarına hiçbir varlıklarını alamadıklarını belirten Irak Türkmen Cephesi Kerkük İl Meclis Üyesi Mehdi, görüşmede ayrıca 4-5 ailenin (her aile ortalama 7-8 kişi) bir eve yerleştirildiğini ve ailelerin başlıca ihtiyaçlarının yatak, yorgan, battaniye, ocak, basit mutfak gereçleri, klima ve buzdolabı olduğunu TİKA heyetine iletti.

Irak Türkmen Cephesi Kerkük İl Meclis Üyesi Mehdi, görüşmede son olarak Kerkük’te toplu bir kamp bulunmadığını, her ne kadar yerlerinden edilmiş Türkmenler kampta kalmak istemese de başka çare kalmadığını söyledi. Irak Türkmen Cephesi Kerkük İl Meclis Üyesi Mehdi desteklerinden dolayı TİKA heyetine teşekkürlerini iletti. Görüşmenin ardından Irak Türkmen Cephesi Kerkük İl Meclis Üyesi Mehdi, TİKA Heyeti ile birlikte, yerlerinden edilen Türkmen aileleri ziyaret etti.

Sonraki Haber

Gana Kumasi Paragon Vakfı'na Bilgisayar Sınıfı Desteği

Batı Afrika ülkelerinden Gana’nın Kumasi şehrinde faaliyet gösteren Paragon Vakfı’na, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından bilgisayar ve büro ekipmanları desteğinde bulunuldu. TİKA, Gana’da birçok alanda gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Gana’da gerçekleştirdiği projelerle...