Haberler

16 Aralık 2016

TİKA Tunus Üniversitesine Türk Dili ve Tarihi Laboratuvarı Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Tunus’un en köklü devlet üniversitelerinin başında yer alan Tunus Üniversitesi’nin Beşeri ve Sosyal Bilimler Fakültesi’ne Türk Dili ve Tarihi Laboratuvarı kuruldu.

Tunus’un en köklü devlet üniversitelerinin başında yer alan Tunus Üniversitesi 1960 yılında kurulmuş olup bünyesinde 1 Fakülte, 10 Enstitü, 3 Yüksek Okul ve Tunus Ticaret Okulunu barındırıyor. Söz konusu üniversitenin yirmi yedi binin üzerinde öğrencisi bulunuyor.

Tunus Üniversitesi Beşeri ve Sosyal Bilimler Fakültesi bünyesininde bulunan binada, Tunuslu genç ve yetişkinler arasında Türkiye ve Türk Diline karşı ilgi her geçen gün artıyor. Üniversite eğitim hizmetlerinin kalitesini arttırmak ve Tunus-Türk Kültürel hazinesine sahip çıkmak adına seçmeli olarak okutulan Türk Dili ve Osmanlı Tarihi derslerinde kullanılmak üzere tahsis edilen sınıf, TİKA tarafından son teknoloji ekipman ve malzemeler ile donatılarak 40 öğrencinin aynı anda yüksek verim ve sağlıklı koşullarda eğitim alabileceği bir laboratuvar kurdu.

TİKA tarafından kurulan Türk Dili ve Tarihi Laboratuvarı düzenlenen törenle hizmete açıldı. Törene, T.C Tunus Büyükelçisi Ömer Faruk Doğan, TİKA ve Tunus Üniversitesi yetkilileri katıldı. Açılış töreninde Tunus Üniversitesi bünyesinde yüksek ilgi ile karşılanan proje kapsamında iki ülke arasındaki işbirliğine değinen T.C Tunus Büyükelçisi Doğan, öğrencilere hitaben yaptığı konuşmasında iyi bir yabancı dil eğitiminin önemine vurgu yaptı. Doğan, yabancı dillerin halklar arasındaki en önemli iletişim kanallarından biri olduğunu, Tunus gençliğinin bu tip projelerden en iyi şekilde faydalanacağına olan inancını ve Tunus’un uluslararası ilişkilerinin geliştirilmesinde elde edecekleri tecrübelerin çok kıymetli olduğunu ifade etti.

Proje kapsamında 2016/2017 akademik yılı içerisinde seçmeli olarak verilen Türk Dili dersi kayıtlarında daha önceleri en fazla 40’lara ulaşan öğrenci sayısı yeni döneminde 328’in üzerinde kayıt gerçekleştirildi. Tunus Beşeri ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Türk Dili eğitimi veren en kalabalık ve yoğun kurum haline geldi. Bu doğrultuda, diğer üniversitelerde bulunan Tunuslu öğrencilere de açık olan Türk Dili Kursu, Tunus’un ve Tunuslu gençlerin Türkiye’ye ve Türk Diline karşı olan ilgisini açık bir şekilde gösteriyor. 

Sonraki Haber

Türkmenistan ile Çocuk Sağlığı Alanında İşbirliği Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Aşkabat Program Koordinatörlüğü, Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu (UNICEF) Türkmenistan Temsilciliği ile Türkmenistan Hükümeti işbirliğinde Türkmenistan’ın çocuk sağlığı alanındaki ülke ihtiyaçları ve stratejisi doğrultusunda başlatılan "Erken Çocuklukta Sağlık ve...