Haberler

10 Aralık 2015

TİKA TIR'ı Gönül Coğrafyası Kültür Buluşmaları İçin KKTC’de

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve  Müstakil Sahne Sanatları ve Eğitim Derneği (MÜSSED) işbirliğinde Gönül Coğrafyası Kültür Buluşmaları kapsamında yola çıkan TİKA TIR’ı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki öğrencilerle buluştu.

Geçtiğimiz Ramazan ayında Gönül Coğrafyası Kültür Buluşmaları için Kosova ve Makedonya’da yollara düşen TIR, Kasım ayında Gökoğuz Yeri’nde Gagavuzyalı izleyicilerle buluşmuştu. Soydaşlarımız tarafından yoğun ilgiyle karşılanan oyunlara ve gösterilere ev sahipliği yapan TIR, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki yolculuğuna Lefkoşa’dan başladı, sonrasında ise Dipkarpaz, Güzelyurt ve Girne’deki öğrencilerle buluştu. TİKA ve MÜSSED işbirliğinde yürütülen kültür buluşmaları KKTC’de, Türk İslam Kültür Cemiyeti, KKTC Milli Eğitim Bakanlığı ve Birlik Vakfı Kıbrıs’ın katkılarıyla gerçekleştirildi.

Geleneksel Türk tiyatrosundan Ortaoyunu, Meddah, Aşuk ve Maşuk, Hacivat-Karagöz gibi oyunların sergilendiği; kukla gösterileri, halk oyunları, semazen gösterisi ve Türk Sanat Musikisi gibi çeşitli öğelerin bir araya getirildiği bu etkinlikle birlikte öğrencilere kültürel değerler eğlenceli bir yolla aktarılırken anaokulundan ortaokula kadar geniş bir yaş kitlesine hitap eden gösterileri öğrenciler  büyük bir ilgiyle ve kahkahalar eşliğinde takip ettiler. Birçok öğrenci ilk kez karşılaştığı Osmanlı macunu, Osmanlı şerbeti ve pamuk şekerini de gösteriler sırasında tatma fırsatı buldu.

Ziyaret edilen her okulda, etkinliğin sona ermesinden hemen sonra veliler ve öğretmenler Türkiye Cumhuriyeti’ne, TİKA’ya ve özellikle de MÜSSED sanatçılarına teşekkürlerini iletirken bu tür etkinliklerle daha çok karşılaşmak istediklerini söylediler. En anlamlı ziyaretlerden biri de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin en doğusunda yer alan küçük bir kasaba olan Dipkarpaz’da gerçekleşti. KKTC’nin diğer bölgelerine oranla bu türden kültürel etkinliklere ve diğer olanaklara erişimi kısıtlı olan kasabada öğrencilerin yanında, öğretmenler ve veliler de TİKA TIR’ını coşkuyla karşıladılar. Dipkarpaz İlköğretim Okulu’nda gerçekleşen etkinliğin ardından açıklama yapan okul müdürü Davut Öksüzcan, bu türden etkinliklerin küçük okullara ve kasabalara gerçekleşmediğini ve karşılık beklemeden bir şey yapılmadığını söyledi. Öksüzcan sözlerine şöyle devam etti, “Burası fakir bir bölge, pek kimse gelmiyor. Okulun maddi durumu kötü olduğundan çocuklar kültürel etkinliklere katılamıyor. Sizlerden Allah razı olsun, eğlenceli şekilde Osmanlı kültürünü canlı tutmak çok güzel. İnşallah devamını diliyoruz.”

Sonraki Haber

Tazakend Köyü İçme Suyu Temini Projesi

Gürcistan’ın Ermenistan sınırına yakın Kvemo Kartli Bölgesi Marneuli Belediyesine bağlı 433 haneli Tazakend Köyü, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen Tazakend Köyü İçme Suyu Temini Projesiyle temiz içme suyuna kavuştu. Gürcistan’ın Ermenistan sınırına...