Haberler

13 Aralık 2021

TİKA tarafından KKTC’de Lefke Avrupa Üniversitesinde “Cezeri Laboratuvarı” Kuruldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Lefke Avrupa Üniversitesi Eczacılık ve Diş Hekimliği Fakültesi’nde öğrencilerin, araştırmacıların ve akademisyenlerin 3D tasarım ve üretimin yanı sıra AR-GE çalışmaları gerçekleştirmelerine de imkân sağlayacak “Cezeri Laboratuvarı” kuruldu.

3D yazıcı ve tarayıcılar, lazer kesim, CNC router cihazları ile masaüstü torna, matkap tezgâhları, bilgisayar, dijital mikroskop, robotik eğitim setleri ve çeşitli mekanik-elektronik araç gereçler olmak üzere bütün ekipmanları Türkiye’den getirilen laboratuvarda klasik üretim yöntemleri yeni teknolojilerle buluşturularak öğrencilerin, araştırmacıların ve akademisyenlerin kullanımına sunuldu.

Elektrik Elektronik, Mimarlık, Çevre Bilimleri, Tarım, Diş Hekimliği, Bilişim Sistemleri ve Eczacılık Bölümlerinden eğitime katılan 12 öğretim görevlisine TİKA tarafından görevlendirilen uzmanlarca 5 gün boyunca eğitim verildi. Eğitimin son gününde Lefke Avrupa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Ali Yükselen’in de katılımı ile gerçekleştirilen törende eğitimlerini tamamlayan hak sahiplerine sertifikaları teslim edildi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Afganistan Pencşir'de İhtiyaç Sahibi Ailelere Yardım

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ile Afganistan Mülteciler ve Geri Dönenler Bakanlığı işbirliğinde ihtiyaç sahibi ve yerinden edilmiş Pencşir’li 500 aileye gıda kolisi ve battaniye desteği sağlandı. TİKA Kabil Program Koordinasyon Ofisi ile Afganistan...