Haberler

08 Aralık 2020

TİKA, Tacikistan’da Yazılım Eğitim Merkezi Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Alif Akademi Sivil Toplum Kuruluşu işbirliğinde, Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de orta ve düşük gelir sahibi ailelerin meslek sahibi olmayan gençlerine yönelik, ücretsiz bilgisayar yazılım ve kodlama kurslarının verildiği “Yazılım Eğitim Merkezi” açtı.

Bakım-onarım ve donanımı TİKA tarafından gerçekleştirilen merkez, 16-30 yaş arasındaki gençlere haftanın yedi günü eğitim verecek.

Tacikistan’da bilişim sektörünün ihtiyacını gidermek için yılda 200 bilgisayar yazılımcısı ve programcısının yetiştirilmesinin ve istihdamının planlandığı merkezde, eğitimler ücretsiz olarak sağlanıyor.

Tacikistan’da bilişim teknolojileri sektörü yeni gelişmekte olup bu alanda büyük bir insan kaynağı açığı bulunuyor. Projeyle, bilişim teknolojileri sektöründe ülkenin açığının kapatılmasına katkıda bulunularak, eğitim alan gençlerin ülkenin kurum, kuruluş ve şirketlerinde istihdam edilmeleri hedefleniyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Kosovalı Veteriner Hekimlere Çevrimiçi Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) işbirliğinde Kosova’nın gıda güvenliğinde görevli veteriner hekimlerine yönelik video konferans yöntemiyle düzenlenen "Tecrübe Paylaşımı Online Eğitim Programı" başarıyla tamamlandı. "Tecrübe Paylaşımı Online Eğitim Programı" kapsamında Kosovalı veteriner hekimlerine:...