Haberler

08 Aralık 2020

TİKA’dan Kosovalı Veteriner Hekimlere Çevrimiçi Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) işbirliğinde Kosova’nın gıda güvenliğinde görevli veteriner hekimlerine yönelik video konferans yöntemiyle düzenlenen "Tecrübe Paylaşımı Online Eğitim Programı" başarıyla tamamlandı.

"Tecrübe Paylaşımı Online Eğitim Programı" kapsamında Kosovalı veteriner hekimlerine: süt sığırcılığında bakım, besleme ve sürü yönetimi; sığırlarda metabolik hastalıklar ve mücadelesi; sığırlarda üreme verimliliğinin artırılması ve döl verimini etkileyen hastalıklar; buzağılarda ishal sendromu; küçükbaş hayvanlarda bakım, besleme ve sürü yönetimi; başlıca arı hastalıkları ve zararlıları ile mücadele gibi konularda eğitimler verildi. Türkiye’de veteriner hekimlik, TVHB Odalarının çalışma usul ve esaslarının da anlatıldığı eğitim boyunca; kedi ve köpeklerde en çok gerçekleştirilen cerrahi müdahalelere yönelik de eğitimlerde verildi.

Eğitimin açılışı, Kosova Tarım Bakanı Yardımcısı Nehat Ramadani, T.C. Priştine Büyükelçisi Çağrı Sakar, TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Dairesi Başkanı Dr. Mahmut Çevik, Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, Kosova Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Dr. Arben Sinani, Lalahan Uluslararası Hayvancılık Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürü Dr. Engin Ünay, Etlik Veteriner Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Cevdet Yaralı ve 80’nin üzerinde Kosovalı veteriner hekimin katılımıyla gerçekleşti.

T.C. Priştine Büyükelçisi Çağrı Sakar konuşmasında; “Ülkemizin dost ve kardeş Kosova’ya ve Kosova’nın kalkınmasına verdiği destek kapsamında, TİKA’nın düzenlemiş olduğu önemli bir etkinliğe daha şahitlik etmekten büyük memnuniyet duyuyorum. TİKA geçmişten bu yana Kosova’da hayvancılığın gelişimine çeşitli projelerle aktif şekilde destek vermiştir. Veteriner hekimlerimizin bildiğine hiç şüphem yok, öyle ki bir yıldan beri devam eden ve bütün dünyayı tehdit eden pandemi, biz sıradan insanlara da gıda güvenliğinin ne kadar önemli bir konu olduğunu bir kez daha hatırlattı. Kosova da gıda güvenliğini sağlamaya çalışan ülkelerden birisi. Bu nedenle hem TİKA’ya hem de tecrübe paylaşımı yapacak olan veteriner hekimlerimize teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı.

TİKA Kosova’da 16 Yaşında

TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Dairesi Başkanı Dr. Mahmut Çevik programda yaptığı konuşmada; “TİKA’nın Balkanlar ve Doğu Avrupa Ülkelerinde gerçekleştirmiş olduğu program ve projelerin bir yenisini uyguluyoruz. Özellikle Kosova’da 2004 yılında, 16 yıl önce kurulan TİKA, bu bölgede bu ülkede şüphesiz her sektörde olduğu gibi gıda, tarım ve hayvancılık alanında da bir dizi yatırım yapmış, önemli projeleri hayata geçirmiştir.” dedi.

Kovid-19 ‘a Karşı Anti Serum Üretimi Yapılıyor

Etlik Veteriner Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Cevdet Yaralı ise konuşmasında; “Kovid-19’a karşı anti serum çalışması yürüttük. Son aşamadayız. Çok kısa zamanda insanlarda kullanılabilir hale gelecek. Yine TİKA aracılığıyla bölgesel ikili işbirliği yapalım ve beraber çalışalım.” dedi.

Kosova İle Her Türlü İşbirliğine Hazırız

Bugüne kadar TİKA ile de yapmış olduğumuz işbirliği sonucunda yurtdışında 116 eğitim verildiğini hatırlatan Uluslararası Hayvancılık Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürü Dr. Engin Ünay yaptığı açıklamada  Kosova ile her türlü işbirliğine hazır olduklarını ifade etti.

Kosova Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Dr. Arben Sinani ise konuşmasında; “Türkiye’nin veteriner hekimlik alanında çok sayıda uzmana sahip olduğunu biliyoruz. Bu nedenle Türkiye’deki veteriner hekimler ile bağlantı kurmak istedik ve bunu TİKA’nın Priştine Ofisi aracılığıyla gerçekleştirdik. İşbirliğimiz umarım gelecekte de devam edecektir. Eğitimin başarılı olmasını diliyor, herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

TİKA’nın Balkanlarda Uyguladığı Başarılı Projeleri Takdire Şayandır

Programda söz alan Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu; “Sözüme bahsi geçen işbirliğinin devam etmesini temenni ederek başlıyorum. TİKA’nın  özellikle tarım ve hayvancılık alanında uygulanan projeleri, ekonomisi bu sektörlere dayanan ülkelerdeki soydaş ve akraba toplulukların gıda güvenliğine katkı sağlamaktadır.” dedi.

Kovid-19 İle Mücadelede Türkiye’ye İmreniyoruz

Kosova Tarım, Ormancılık ve Kırsal Kalkınma Bakanı Yardımcısı Nehat Ramadani ise yaptığı açıklamada; “TİKA’nın Kosova’da yapmış olduğu projeler ve Kosova kurumlarına vermiş olduğu destek için, ayrıca tarım ve hayvancılık alanında yapmış olduğu projeler için teşekkür ederim. Türkiye’nin Kovid-19’e karşı almış olduğu önlemler için hayrete düştüm.  Bu durum Türk kurumlarının ve bilim insanlarının çalışmalarından kaynaklanmaktadır. Türkiye’ye bu konuda imreniyoruz.” sözlerini kaydetti.

Sonraki Haber

TİKA’dan KKTC Radyo ve Televizyon Kurumu’na Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), KKTC Bayrak Radyo ve Televizyon Kurumu’na (BRT) teknik ekipman ve donanım desteğinde bulundu. KKTC’de tek devlet kanalı olma özelliğini taşıyan BRT bürolarına canlı yayını kolaylaştıracak malzemeler, BRT’nin Lefkoşa,...