Haberler

28 Şubat 2020

TİKA, Tacikistan’da Çağdaş Diyabet Okulu Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Tacikistan Cumhuriyeti Sağlık ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, ve Hamadoni Sivil Toplum Kuruluşu işbirliğinde kurulan Çağdaş Diyabet Okulu’nun açılışı törenle gerçekleştirildi.

Açılış törenine Tacikistan Cumhuriyeti Sağlık ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Olimzoda Nasim, Türkiye Cumhuriyeti Duşanbe Büyükelçisi Sayın Ali Rifat Köksal, TİKA Orta Asya ve Kafkaslar Daire Başkanı Sayın Dr. Ali Özgün Öztürk ve çok sayıda davetli katıldı.

Diyabet hastalarının yaşam kalitelerinin arttırılması amacıyla kurulan okulda, Tacikistan Endokrinoloji Merkezi uzmanları tarafından modern yöntemlerle bilinçlendirme eğitimlerinin verilmesi planlanıyor.

Tacikistan’da bir ilk olma özelliği taşıyan okul; teorik eğitimlerin verileceği sınıf, yeme-içme alışkanlıklarının düzene sokulması için uygulamalı eğitimlerin verileceği mutfak bölümü, teşhis ve tıbbi tedavilerin uygulanacağı tedavi bölümü ve hastalara spor yapma imkânının sunulacağı dört farklı bölümden oluşuyor. Tacikistan’ın bütün bölgelerinden gelecek diyabet hastalarının istifade edebileceği okulda ayrıca uzaktan eğitim yoluyla diğer bölgelerde bulunan sağlık koleji öğrencilerinin derslerden istifade etmesi planlanıyor.

Açılışa katılan Tacikistan Cumhuriyeti Sağlık ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Olimzoda Nasim Tacikistan’da yaşayan diyabet hastalarının yaşam kalitesini arttıracak böyle bir okulun kurulmasına verdikleri destekten ötürü TİKA’ya teşekkürlerini ileterek, mevcut olan verimli işbirliklerinin artarak devam etmesi arzusu içerisinde olduklarını dile getirdi.

Projenin bir sonraki aşamasında Türkiye’den gelecek olan diyetisyen ve endokrinoloji uzmanları tarafından eğiticilerin eğitimine yönelik bir eğitim programı gerçekleştirilmesi ve bu sayede ülkemizin bu alandaki tecrübesinin Tacikistan’a aktarılması planlanıyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Kırgızistan’da 3D Eğitimleri

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve K.C. Eğitim ve Bilim Bakanlığı Temel Mesleki Eğitimi Ajansı işbirliğinde, “Temel ve İleri Düzey 3D Tasarım ve 3D Yazıcı Kullanımı Eğitim Programı” başkent Bişkek’te gerçekleştirildi. 17-28 Şubat...