Haberler

02 Mart 2020

TİKA’dan Kırgızistan’da 3D Eğitimleri

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve K.C. Eğitim ve Bilim Bakanlığı Temel Mesleki Eğitimi Ajansı işbirliğinde, “Temel ve İleri Düzey 3D Tasarım ve 3D Yazıcı Kullanımı Eğitim Programı” başkent Bişkek’te gerçekleştirildi.

17-28 Şubat 2020 tarihleri arasında 98 No'lu İletişim ve Bilgi Teknolojileri Mesleki Lisesi'nde gerçekleştirilen eğitim programında Bişkek şehrindeki Mesleki Eğitim liselerinde görevli 16 öğretmene, Çocuk Geliştirme Merkezlerinde görevli 15 öğretmene ve üniversitelerde ve farklı kurumlarda görevli 11 uzman olmak üzere toplam 42 eğitmene temel ve ileri düzey 3D tasarım ve 3D yazıcı eğitimi verildi. Eğitime katılan kursiyerler, 3D tasarım bilgisi, 3D yazıcıların ileri derece kullanımı ve bakım becerisi, 3D yazıcılarda çeşitli parçalar ile montajlı sistemlerin basılması ve prototip ürünleri elde etme becerilerine sahip oldular.

İlk grup kursiyer için 23 Şubat 2020 tarihinde düzenlenen Sertifika törenine K.C. Başbakanlık Fikri Mülkiyet ve Yenilikler Devlet Hizmeti Müdürü Ulan Sıdıkov, TİKA Bişkek Program Koordinatörü Ali Muslu ve 98 Nolu İletişim ve Bilgi Teknolojileri Mesleki Lisesi Müdür Yardımcısı Meerim Tuuganbaeva katıldı. K.C. Başbakanlık Fikri Mülkiyet ve Yenilikler Devlet Hizmeti Ulan Sıdıkov konuşmasında TİKA tarafından dört bölgede açılan Dijital Tasarım ve Robotik Eğitim Merkezlerinden de bahsederek hem bu kurs için hem de 2019 yılında verilen desteklerden dolayı Türkiye Cumhuriyeti Devletine ve TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

“Temel ve İleri Düzey 3D Modelleme ve 3D Yazıcı Eğitimi” alan ikinci grup kursiyer için 28 Şubat 2020 tarihinde Sertifika töreni düzenlendi. Törene, Kırgızistan Milli Eğitim ve Bilim Bakanlığına bağlı Mesleki Teknik Eğitim Ajansı Başkanı Yardımcısı Azamat İmankulov, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Gülmira Acıgulova ve TİKA Bişkek Program Koordinatörü Ali Muslu ile 98 Nolu İletişim ve Bilgi Teknolojileri Mesleki Lisesi Müdür Yardımcısı Meerim Tuuganbaeva katıldı.

Ayrıca, eğitim kapsamında getirilen 3D yazıcı, eğitimin düzenlendiği 98 No’lu İletişim ve Bilgi Teknolojileri Meslek Lisesine hediye edildi.

2018 ve 2019 yıllarında Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından Bişkek Türk Kültür Merkezinde düzenlenen 3D tasarım eğitimlerine katılan 60 kursiyer sertifika almıştı.

Sonraki Haber

TİKA’dan Uluslararası Damar Tıkanıklığı Toplantısına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) katkılarıyla Kapadokya’da kardiyoloji, kalp damar cerrahisi, nöroloji ve radyoloji alanında hekimlerin katıldığı “ASPIC2020” multidisipliner toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda inme, felç, atardamar ve kalbi besleyen damarların tıkanıklığı üzerine sunumlar yapılarak...