Haberler

02 Eylül 2022

TİKA, Tacikistan’da Arıcılığı Desteklemeye Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Tacikistan’da başlatılan Arıcılığı Geliştirme Programı kapsamında toplam 74 aileye arı kovanı ve temel arıcılık ekipmanı temin edildi.

TİKA ile Tacikistan Tarım Bakanlığı iş birliğinde başlatılan Arıcılığı Geliştirme Programı kapsamında Tacikistan’da 2022 yılı boyunca toplam 48 aileye yaklaşık 1000 arı kovanı ve temel arıcılık ekipmanı temin edildi. Khatlon eyaleti Balcuyon ve Nurobod ilçelerinde yaşayan aileler yararına sağlanan ekipmanlar Tacikistan Tarım Bakanı Sadi Karimzoda’ya teslim edildi.

2 yılda 74 aileye arıcılık ekipmanı temin edildi

Program kapsamında ekipmanları teslim alacak 48 aileye bir hafta süren temel arıcılık eğitimleri de verilecek. Programın başladığı 2021 yılında 26 aileye ekipman desteği sağlanmıştı. 2022 yılında verilen bu destek ile toplam 74 aileye arıcılık ekipmanları temin edilmiş oldu.

Günümüzde Tacikistan’ın tamamında tek katlı arı kovanı modeli kullanılmaktadır. Verilen destekler sonucunda Tacikistan’da bal veriminin ve üretiminin kalitesini arttırarak yeni bir sistem ve çok katlı kovan modeline geçilmesi amaçlanıyor.

Sonraki Haber

Tecrübe Paylaşım Programı’nın Moğolistan Etabı Tamamlandı

Türkiye'nin farklı üniversitelerinden bir araya gelen gönüllü öğrenciler, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) 2022 Tecrübe Paylaşım Programı (TPP) kapsamında Moğolistan’a giderek buradaki TİKA faaliyetlerine katılım sağladı. 2022 TPP kapsamında Moğolistan’a giden gönüllü öğrenciler,...