Haberler

05 Eylül 2022

Tecrübe Paylaşım Programı’nın Moğolistan Etabı Tamamlandı

Türkiye'nin farklı üniversitelerinden bir araya gelen gönüllü öğrenciler, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) 2022 Tecrübe Paylaşım Programı (TPP) kapsamında Moğolistan’a giderek buradaki TİKA faaliyetlerine katılım sağladı.

2022 TPP kapsamında Moğolistan’a giden gönüllü öğrenciler, TİKA tarafından desteklenen projeleri yerinde inceleyerek buradaki çalışmalarda görev aldı.

İlk olarak Bayangol Agro Parkı’nı ziyaret eden gönüllü öğrenciler, Bayangol Belediyesi Başkanı Sumyabazar Ölziiorşih ve Moğolistan Tarım Üniversitesindeki öğrenciler ile beraber TİKA tarafından işletmecileri desteklemek amacıyla kurulan kışlık seranın bakım çalışmalarına katıldı. Sera tarımı hakkında bilgilendirilen gönüllü öğrencilerimiz daha sonra ülkede çölleşme ve hava kirliliğiyle mücadele edilmesi amacıyla başlatılan “1 Milyar Ağaç” projesine destek verdi. Proje kapsamında ağaç dikimi gerçekleştiren gönüllü gençler, günün son etkinliğinde çevre temizliği yaptı.

Tarihi ve kültürel mekânlar ziyaret edildi

Daha sonra Moğolistan Demir Yolları işletmesine 40 yıl hizmet veren Myagmarsüren Davaahüü’nün bahçesini temizleyen gönüllü öğrencilerimiz, bahçe çitlerini ve kapısını boyadı. Programında devamında Türk tarihinin en eski yazılı belgelerinden olan Tonyukuk Yazıtı’nı ve Höşöö Tsaydam Müzesini ziyaret eden öğrenciler, Moğolistan’ın tarihi ve kültürel mekânlarını görme fırsatı elde etti. Bu kapsamında Cengizhan Heykeli, Milli Müze, Doğa Tarih Müzesi, Bogd Khaan Müzesi, Erdene Zuu Tapnağı ve Harhorin Müzesi öğrenciler tarafından ziyaret edildi.

Moğolistan mutfağını yakından tanıdılar

Gönüllü öğrencilerimiz, ekipman desteği TİKA tarafından sağlanan Rehabilitasyon Eğitim ve Üretim Merkezi’nin aşçılık bölümü öğrencileri ile beraber Moğolistan ve Türk Yemekleri Günü’ne özel olarak Moğol mantısı ve islim kebabı pişirdi. Etkinliğe katılan Moğolistan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Zülfikar Sarkıt, öğrencilerin kültürel ve sosyal alanda tecrübe paylaşımında bulunmasının iki ülkenin gelecekteki iş işbirliklerine önemli katkılar sağlayacağını kaydetti.

Son olarak T.C. Ulanbator Büyükelçiliğini ziyaret eden öğrencilerimiz Büyükelçi Zafer Ateş tarafından kabul edildi. Öğrenciler programında son gününde Ulanbator’da bulunan TİKA Program Koordinasyon Ofisi ve Türk Hava Yolları ofisine ziyarette bulundu.

Sonraki Haber

Tecrübe Paylaşım Programı’nın Karadağ Etabı Tamamlandı

Türkiye'nin farklı üniversitelerinden bir araya gelen gönüllü öğrenciler, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) 2022 Tecrübe Paylaşım Programı (TPP) kapsamında Karadağ’a giderek buradaki TİKA faaliyetlerine katılım sağladı. 2022 TPP kapsamında Karadağ’a giden gönüllü öğrenciler,...