Haberler

05 Eylül 2022

Tecrübe Paylaşım Programı’nın Karadağ Etabı Tamamlandı

Türkiye'nin farklı üniversitelerinden bir araya gelen gönüllü öğrenciler, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) 2022 Tecrübe Paylaşım Programı (TPP) kapsamında Karadağ’a giderek buradaki TİKA faaliyetlerine katılım sağladı.

2022 TPP kapsamında Karadağ’a giden gönüllü öğrenciler, TİKA tarafından desteklenen projeleri yerinde inceleyerek buradaki çalışmalarda görev aldı. Gönüllü öğrencilerimiz, çevre koruma farkındalığını artırmak amacıyla Biyelo Polye şehrinde faaliyetlerde bulunan Euromost STK gönüllüleri ile birlikte şehir merkezindeki Nedakusi İlköğretim okuluna doğru pedal çevirdi. Öğrenciler daha sonra okul çevresinin düzenlemesi ve bahçesindeki bank kurulum çalışmalarına yardım etti.

Tarihi ve kültürel mekânlar ziyaret edildi

Gönüllü elçilerimiz Karadağ’ın tarihi ve kültürel mekânlarını görme fırsatı elde etti. Bu kapsamda Polgoritsa’da bulunan Osmanagiç Camii, Saat Kulesi Nizam Camii, Fatih Sultan Mehmet Medresesi; Çetinye’de bulunan öğrenci yurdu ve eski sefaret binası ile Bar’daki Selimiye Camii gibi TİKA’nın restore ettiği tarihi yapıları yerinde incelediler. Gönüllü öğrencilerimiz, gün sonunda Karadağ’da bulunan Yunus Emre Enstitüsü ve Ziraat Bankası ofislerine de ziyarette bulundu.

Karadağ’ın çevre koruma politikaları anlatıldı

Dünyada nadir olarak kullanılan “ekolojik devlet” tanımına sahip Karadağ’ın çevre koruma politikaları ve uygulamalarına dair düzenlenen seminere katılan öğrencilerimiz, Çevre Koruma Ajansı ve Karadağ Milli Parklar Müdürlüğü uzmanları tarafından ülkedeki biyoçeşitlilik varlığı ve doğa mirasının korunması hakkında bilgilendirildi. Son olarak öğrencilerimiz kurum uzmanları ile birlikte ülkenin en önemli koruma altındaki milli parklarını ziyaret etti.

Sonraki Haber

TİKA'dan Afganistan'da Kadın İstihdamına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Afganistan'ın Herat şehrinde bulunan Kadınları Güçlendirme ve Meslek Kazandırma Merkezi binasının fiziki şartları iyileştirildi. Kadınları Güçlendirme ve Meslek Kazandırma Merkezi’nde 100’e yakın kadının istihdam edilmesi hedefleniyor. TİKA tarafından Afganistan’ın...