Haberler

05 Eylül 2022

TİKA'dan Afganistan'da Kadın İstihdamına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Afganistan'ın Herat şehrinde bulunan Kadınları Güçlendirme ve Meslek Kazandırma Merkezi binasının fiziki şartları iyileştirildi. Kadınları Güçlendirme ve Meslek Kazandırma Merkezi’nde 100’e yakın kadının istihdam edilmesi hedefleniyor.

TİKA tarafından Afganistan’ın Herat şehrinde faaliyet gösteren Kadınları Güçlendirme ve Meslek Kazandırma Merkezi binasının tadilatı yapıldı. Herat İl Sosyal ve Çalışma Müdürlüğü bünyesinde bulunan Kadınları Güçlendirme ve Meslek Kazandırma Merkezi, kadınlara yönelik terzilik, kuaförlük, aşçılık, hat, tezhip, çömlekçilik ve dikiş-nakış gibi meslek kazandırma kurslarının yanı sıra dil ve bilgisayar kullanım eğitimleri ile de hizmet veriyor.

El emeği ürünler satışa sunulacak

Proje kapsamında binanın iç ve dış fiziki şartları iyileştirilirken çevre düzenlenmesi de yapıldı. Diğer yandan merkezin bahçesine kurulan el sanatları ofisi ile Heratlı kadınlar tarafından üretilen el emeği ürünler burada satışa sunulabilecek.

Tadilatı tamamlanan merkezin açılış törenine; Herat Valisi Nur Ahmad İslamcar, TİKA Orta Asya ve Kafkaslar Daire Başkanı Ali Özgün Öztürk, T.C. Herat Başkonslos Yardımcısı Murat Erköl, Herat İl Sosyal ve Çalışma Müdürü Ebu Muhammed Mensur, TİKA Herat Koordinatörü Arafat Deniz ve Afgan Türk Maarif Okul Müdürü İnal Çelikçi katıldı.

TİKA’ya teşekkür

Herat Valisi Muhammed İslamcar, burada yaptığı konuşmasında verdiği desteklerden dolayı TİKA’ya teşekkür etti. Afganistan ve Türkiye Cumhuriyeti arasında güçlü bağların olduğunu aktaran İslamcar, bu iki dost ve kardeş ülkenin ilişkilerinin daha da güçlendirilmesini arzu ettiğini belirtti.

TİKA Orta Asya ve Kafkaslar Daire Başkanı Ali Özgün Öztürk, TİKA’nın 62 ülkede faaliyet gösterdiğini ve her ülkede TİKA’nın birer ofisi olduğunu ancak Afganistan’da Kabil, Mezar-i Şerif ve Herat’ta olmak üzere toplam 3 ofisle faaliyet gösterdiğini belirtti. Bunun Afganistan’a verilen önemin bir işareti olduğuna değinen Öztürk, bu ofislerin proje ve faaliyetlerine devam edeceğini sözlerine ekledi.

100'e yakın kadın istihdam edilecek

Kadınları Güçlendirme ve Meslek Kazandırma Merkezi’nde 100’e yakın kadının istihdam edilmesine, mesleki eğitim almasına ve çocuklarının da eğitim görmesine olanak sağlanacağı söyleyen TİKA Herat Koordinatörü Arafat Deniz, merkezin bahçesinde kurulan satış yeri ile kadınların ürettikleri ürünleri satabileceklerini ve böylece Heratlı kadınlar için hem ekonomik hem sosyal yönden fırsatlar oluşturmasını hedeflendiklerini kaydetti.

Sonraki Haber

TİKA’dan Uyuşturucu Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezlerine Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) iş birliğinde Afganistan’ın farklı vilayetlerindeki Uyuşturucu Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezlerine ekipman ve donanım desteğinde bulunuldu. Tüm bağımlılık türlerine karşı nesillerin...