Haberler

21 Haziran 2017

TİKA Soydaşları Üsküp İftar Sofrası’nda Buluşturdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Makedonya’nın Başkenti Üsküp’te, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Makedonya siyaseti, bürokrasi, sivil toplum kuruluşları ve iş dünyasından birçok misafirin katılımıyla iftar programı düzenledi.

Başkent Üsküp’te, TİKA tarafından desteklenen ve Makedon siyaset, bürokrasi, sivil toplum kuruluşları ve iş dünyasından birçok misafirin iştirak ettiği “Üsküp İftar Sofrası’na Makedonya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov başta olmak üzere, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,  Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Oliver Spasovski, Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Radmila Şekerinska Yankovska, Başbakan Yardımcısı Hazbi Lika, Anayasa Mahkemesi Başkanı Nikola İvanovski ve üyeleri, Dışişleri Bakanı Nikola Dimitrov, Sağlık Bakanı Arben Taravari, Eğitim ve Bilim Bakanı Renata Deskoska, Kültür Bakanı Robert Alagozovski, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Mila Carovska, Adalet Bakanı Bilent SALİYİ, Devlet Bakanı, TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Dairesi Başkanı Dr. Mahmut Çevik, TİKA yetkilileri, MATTO Başkanı ve üyeleri ve yüksek yargı temsilcileri ile diğer kurum kuruluş, parti başkanları ve temsilcileri katıldı.  

İftar programında konuşan Makedonya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Nikola Dimitrov; dostlarıyla iftar programında bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Yurttaşlarımız ve misafirlerimiz sabahtan akşama kadar oruç tutuyorlar. Ancak orucun sadece bir açlık ritüeli olmayıp aynı zamanda bize değerlerini ve sabrı, sadakati ve manevi duyguları öğretmektedir.” ifadesini kullandı. “Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir” hadisi şerifini hatırlatan Dimitrov, bu nedenle iftar sofralarının her zaman dostlarla paylaşıldığını vurguladı.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise dost ve kardeş Makedonya’da bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Başbakan Sayın Binali Yıldırım’ın selamlarını getirdiğini ifade etti. Çavuşoğlu, farklı etnik ve dini grupların uyum ve dayanışma içinde yaşamalarının Makedonya’yı farklı kıldığının altını çizerek “Bugün İslam karşıtlığı ve düşmanlığının, Hristiyan karşıtlığının, antisemitizmin, hoşgörüsüzlüğün, ırkçılığın hızlı bir şekilde artış gösterdiği Avrupa’ya Makedonya’yı örnek almasını tavsiye ediyoruz.” diye konuştu. Makedonya’da yaşayan Türk toplumunun Makedonya devletine bağlı olduğunu görmenin mutluluk verici olduğunu belirten Çavuşoğlu, “Biz Türkiye Cumhuriyeti olarak her zaman dost Makedonya’nın yanında olmaya devam edeceğiz.” dedi. Çavuşoğlu, Türkiye’nin NATO üyeliği dahil Makedonya’yı her alanda destekleyeceğine işaret ederek Makedonya’nın istikrarının ve güvenliğinin Avrupa ve Balkanlar için çok önemli olduğunu da ayrıca vurguladı.

Sonraki Haber

Filistin’de Gıda Kumanyası Dağıtımı

Filistin’de farklı sektörlerde önemli projeler gereçekleştiren Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Filistin’in çeşitli bölgelerinde yaşayan yoksul ve muhtaç ailelere gıda kumanyası desteğinde bulundu. TİKA tarafından Ramazan ayı münasebetiyle Filistin Divanı İnsani Yardımlar Ofisi,...