Haberler

22 Haziran 2017

Filistin’de Gıda Kumanyası Dağıtımı

Filistin’de farklı sektörlerde önemli projeler gereçekleştiren Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Filistin’in çeşitli bölgelerinde yaşayan yoksul ve muhtaç ailelere gıda kumanyası desteğinde bulundu.

TİKA tarafından Ramazan ayı münasebetiyle Filistin Divanı İnsani Yardımlar Ofisi, Filistin Din İşleri ve Evkaf Bakanlığı, farklı zekat komiteleri ve Şehit Dostları Derneği işbirliğinde Batı Şeria, Gazze ve Kudüs’te yoksul ve muhtaç ailelere bir ay yetecek temel gıda maddelerini içeren gıda paketleri dağıtıldı. Filistin Başkanlık Divanı İnsani Yardımlar Ofisi ve Filistin’in  muhtelif kurumlarından gelen yazılar aracılığıyla, TİKA, Batı Şeria’nın çeşitli bölgelerinde ve Gazze’de Ramazan Ayı vesilesi ile yoksul ve muhtaç ailelere toplam olarak 2750 gıda kumanyası dağıttı.

TİKA, Gazze’de Filistin Din İşleri ve Evkaf Bakanlığı’nın zekat komitelerine 1000, Batı Şeria’da Başkanlık Divanı’na 1250, Kudüs’te zekat komitelerine 250, el-Halil şehrinde bulunan Şehit Dostları Derneği’ne ise 250 adet gıda kumanyasını anılan kurumlara teslim ederek yoksul ve muhtaç ailelere dağıtılmasını sağladı.

Gıda kumanyalarının dağıtımının Ramazan ayında gerçekleşmesi, Batı Şeria ve Gazze’de her gün artan yoksulluk seviyesinde yaşayan ve İsrail tarafından uygulanan ambargo nedeniyle geçimini sağlamakta zorluk çeken yoksul ve muhtaç aileler arasında sevinç ve mutluluk kaynağı oldu. Böylece TİKA, Filistin halkı için gerçekleştirdiği birçok projeye yeni proje eklemekle kalmayıp yoksul ve muhtaç ailelere yardımda bulundu.

Gıda kumanyaları dağıtımı, Tika Filistin Program Koordinatörü Bülent KORKMAZ tarafından Filistin Başkanlık Divanı İnsani Yardımlar Ofisi Başkanı Raide el-Faris’in katılımıyla yapıldı. Dağıtım töreninde açıklamalarda bulunan Raide el-Faris Türkiye’nin dostluk ve yardım elinin TİKA aracılığı ile Filistin’de yaşayan her kesime ulaştığını belirtti ve Ramazan ayında yoksul ve muhtaç ailelere katkı sağlamaktan dolayı duydukları sevinci ifade ederek Filistin Televizyonunda TİKA’ya, Türkiye Cumhuriyeti’ne ve Türk halkına teşekkürlerini iletti.

Sonraki Haber

TİKA'dan Komorlor’da 450 Aileye Gıda Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Komorlar Birliği’nin başkenti Moroni’de 450 aileye gıda desteğinde bulunuldu. TİKA, faaliyet gösterdiği coğrafyalarda gerçekleştirdiği projelerle çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda Komorlar Birliği’ne yönelik önemli projeleri hayata geçiren...