Haberler

10 Şubat 2016

TİKA, Sırbistan'da 144 Projeyi Hayata Geçirdi

Sırbistan’da 2009 yılından itibaren faaliyet gösteren Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), eğitim, sağlık, altyapı ve kültürel mirasın korunması gibi birçok alanda bugüne kadar 144 projeyi hayata geçirdi.

Sırbistan’da farklı sektörlerde önemli projelere imza atan TİKA projelerine yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda TİKA, Sırbistan’da eğitim, sağlık, altyapı ve kültürel mirasın korunması gibi birçok alanda bugüne kadar 144 projeyi hayata geçirdi.

TİKA'nın Sırbistan'daki faaliyetlerini anlatan TİKA Belgrad Koordinatörü Mehmet Bayrak, sağlıktan eğitime, altyapıdan restorasyona kadar birçok alanda Sırbistan'a destek olmayı sürdüreceklerini ve iki ülke arasındaki diyaloğun geliştirilmesi için kurum olarak üzerlerine düşeni yapacaklarını kaydetti.

Sırbistan'da 2009 yılında faaliyete başladıklarını anımsatan Bayrak, hem Sırbistan'ın ekonomik olarak kalkınması ve refahı hem de ülkedeki ailelerin gelir seviyelerinin arttırılması için çalışmalar yaptıklarını anlattı. Bayrak, eğitimden sağlığa, tarımdan altyapıya insanın olduğu her alanda çalışmalar gerçekleştirdiklerine işaret ederek, bugüne kadar hayata geçirdikleri projelerin 45'inin eğitim, 29'unun tarım ve 22'sinin sağlık alanında projeler olduğuna dikkati çekti.

Sel Felaketinde Verilen Taahhüt Gerçekleştirilen Projelerle Yerine Getirildi

Sırbistan'da 2014 yılında meydana gelen sel felaketinin ardından Türkiye'nin uluslararası arenada Sırbistan’a 1 milyon 350 bin avro yardım taahhüdü olduğu söyleyen Bayrak, "TİKA olarak gerçekleştirdiğimiz projeler ile ülkemizin taahhüdünü başarıyla yerine getirmenin haklı gururunu yaşıyoruz" dedi. Bayrak, eğitim alanında da özellikle merkeze uzak ve daha az gelişmiş bölgelerdeki eğitim kurumlarının yeniden inşası, tadilatı ve teknik altyapısının iyileştirilmesine yönelik olarak çalışmalar yaptıklarını aktararak, "Geçmiş yıllarda Novi Pazar'da 20 sınıflık bir okul inşa ettik. Bujanovac'da ise 22 sınıflık bir okul inşaatını tamamladık." şeklinde konuştu.

Sancak Bölgesine Sağlık Desteği

Sağlık alanında ise mevcut sağlık kuruluşlarının fiziki altyapılarının iyileştirilmesi ve ihtiyaç duyulan donanımların yenilenmesi noktasında çalışmalar yürüttüklerini anlatan Bayrak, Boşnak nüfusun yoğun olarak yaşadığı Sancak bölgesindeki vatandaşların hizmetinde kullanılmak üzere yedi ambulans temin ettiklerini, ayrıca 2015 yılı içinde Sırbistan'da sağlık alanında altı proje hayata geçirdiklerini ifade etti.

Bayrak, Sırbistan'da tarım sektöründe de projeler yaptıklarını belirterek, "Bugüne kadar, farklı bölgelerden yaklaşık 300 aileye sera desteğinde bulunduk. Bunun yanında, çeşitli bölgelere fidan teminleri gerçekleştirdik. Ayrıca, toprağın işlenmesinden ekime hazırlanmasına kadar her alanda ihtiyaç duyulabilecek ekipmanları tarım birlikleri aracılığıyla insanların kullanımına sunuyoruz" diye konuştu.

TİKA olarak ortak kültürel mirasın korunması alanında da önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerini dile getiren Bayrak, "Sırbistan'daki Şeyh Mustafa Türbesi'nin restorasyonuna ve Ram Kalesi'nin ışıklandırılmasına destek verdik. 2015 yılında ise Kale Meydan'da bulunan Damat Ali Paşa Türbesi ve Sokullu Mehmet Paşa Çeşmesi'nin projelerinin hazırlatılması için gerekli girişimlerde bulunduk ve şu an için proje çizim çalışmalarımız da devam ediyor" dedi.

Bayrak, TİKA'nın yürüttüğü çalışmaların iki toplumun birbirini tanıması ve birbirine yakınlaşmasında etkili olduğunu vurgulayarak, önümüzdeki dönemde de proje sayısını artırarak çalışmalarına devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Sonraki Haber

Filistin Devlet Başkanı Abbas: “TİKA’nın Filistin Halkına Sağladığı Hizmetleri Takdirle Karşılıyorum”

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından temin edilen 50 akülü araç Batı Şeria’da Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın katıldığı törenle ihtiyaç sahibi engellilere teslim edildi.   TİKA, Filistin’da ekonomik, sosyal ve kültürel hayatın...