Haberler

23 Mart 2015

TİKA Şehitleri Mektuplarda Buluşturdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, (TİKA) Çanakkale Zaferi'nin 100. Yıldönümünde Şüheda Mektuplarda Öğrenciler Şehitlikte Buluşuyor Projesi kapsamında Türk ve Azerbaycanlı şehitleri mektuplarda buluşturdu.

TİKA, Azerbaycan ve Türkiye'nin ortak medeniyet değerlerini yeni nesillere taşımaya devam ediyor. Bu çerçevede Çanakkale Zaferi'nin 100. yıldönümünde Bakü'de düzenlenen tören vesilesiyle TİKA tarafından ilan edilen 2 yarışmanın ödülleri dağıtılarak, bir diğer yarışmanın ilanı yapıldı. Ayrıca, öne çıkan eserlerin derlendiği "Şüheda Mektupları" adlı kitabın dağıtımı yapıldı.

TİKA Bakü Program Koordinatörlüğü ve Bakü Türkçe Öğretim Merkezi işbirliğinde "Şüheda Mektuplarda Öğrenciler Şehitlikte Buluşuyor" başlığıyla ilan edilen projeye Azerbaycan'dan 4 Türkiye'den 1 okulun öğrencileri iştirak etti. Proje kapsamında öğrenciler Çanakkale şehitliğini ziyaret ederek şehitlerin dilinden yazdıkları mektuplarla yarışmaya katıldılar. Ödül töreni yapılan diğer yarışma ise, Türkiye'nin istiklal şairi Mehmet Akif Ersoy'u konu alan kompozisyon yarışması oldu. Azerbaycan Eğitim Bakanlığı ve Avrasya Uluslararası Araştırmalar Enstitüsü İçtimai Birliği işbirliğinde TİKA Bakü Program Koordinatörlüğü tarafından "Her Mevsim Bir Işık" sloganıyla başlatılan Azerbaycan ve Türkiye'nin Ortak Kültürlerinin Değerli Şahsiyetlerini Anlama ve Anlatma Projesi kapsamında daha önce Alibey Hüseyinzade ve Ahmet Cevat hakkında yarışmalar yapılmış, 3. aşama ise "Mehmet Akif Ersoy sence İstiklal Marşı'nda ne diyor?" başlığıyla ilan edilmişti. Yarışmaya Azerbaycan'ın farklı bölgelerinden 800'den fazla ortaokul öğrencisi katılım sağladı.

Ödül töreni, TBMM Azerbaycan-Türkiye Dostluk Grubu Üyesi Uşak Milletvekili Dr.İsmail Güneş, Azerbaycan Milletvekili Melahat İbrahimkızı, TİKA Başkan Yardımcısı Mehmet Süreyya Er, Marmara Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Okan Yeşilot, yazar Ebubekir Kurban, TİKA Koordinatörü Mustafa Haşim Polat, Bakü Binegedi Rayon Vali Yardımcısı Aygün Aliyeva, TİKA uzmanları ve misafirler katıldı. Törende, Çanakkale'de savaşan Azerbaycanlı kahramanların ve Bakü'yü işgalden kurtaran Osmanlı askerlerinin hatırası yad edildi; şehitlik kavramı, vatan sevgisi ve Azerbaycan-Türkiye kardeşliği vurgulandı.

Ödül töreni sonunda "Muhammed Fuzuli Su Kasidesi'nde Sence Ne Demek İstiyor?" sorusuyla "Her Mevsim Bir Işık" başlıklı projenin 4. aşaması ilan edildi. 

Sonraki Haber

Arnavutluk Sayıştay Başkanlığı’na Teknik Altyapı Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Arnavutluk Sayıştay Başkanlığı’na Teknik Altyapı Desteği’nde bulunuldu. TİKA, Arnavutluk’ta gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Arnavutluk’ta sağlıktan eğitime, restorasyondan idari ve sivil altyapıların desteklenmesine kadar daha birçok projeyi hayata...