Haberler

23 Mart 2015

Arnavutluk Sayıştay Başkanlığı’na Teknik Altyapı Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Arnavutluk Sayıştay Başkanlığı’na Teknik Altyapı Desteği’nde bulunuldu.

TİKA, Arnavutluk’ta gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Arnavutluk’ta sağlıktan eğitime, restorasyondan idari ve sivil altyapıların desteklenmesine kadar daha birçok projeyi hayata geçiren TİKA tarafından Arnavutluk Sayıştay Başkanlığı’na Teknik Altyapı Desteği’nde bulunuldu.

Bu kapsamda, 12 Şubat 2014 tarihinde Ankara’da TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ile Arnavutluk Sayıştay Başkanı Bujar Leskaj arasında imzalanan işbirliği protokolünün ardından Arnavutluk Sayıştay’ından gelen talep ile IDEA programının uygulanmasının mevcut cihazlarla mümkün olamayacağı belirtilmek suretiyle teknik alt yapının güçlendirilmesi için destek talebinde bulunulmuştu.

Proje kapsamında IDEA denetim bilgisayar programının güncellenmesi ve sunuculara geçirilmesi ile Arnavutluk Sayıştay Başkanlığı’nın daha gelişmiş sistemler ile çalışmasına imkan sağlandı. Arnavutluk Sayıştay Başkanlığı tarafından elektronik olarak kayıt olan bilgilerin denetimi ile INTOSAI standartlarına göre ekonomik, etkin ve verimli bir neticeye ulaşılmasına da katkıda bulunuldu. Arnavutluk Sayıştay Başkanlığı’da yayınlamış olduğu 2014 yılı raporunda güvenli bir platform oluşturmak adına gerçekleşen kurumsal modernizasyondan bahsetmiş ve TİKA Tiran Koordinatörü Prof. Dr. Birol Çetin’e yazılı olarak teşekkürlerini iletti.

Denetim maliyetinin ve süresinin azaltılması, sürdürülebilirlik ve denetim sonuçlarının doğruluğunun arttırılabilmesi açısından da önem arz eden malzemeler yetkililere teslim edildi. Proje ile Arnavutluk Sayıştay Başkanlığı’nın teknik altyapısının modernizasyonuna destekte bulunuldu.

Sonraki Haber

TİKA Pakistan’da Çocuk Pediatri Kliniği’ni Hizmete Açtı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Pakistan’ın İslamabad şehrindeki Federal Hükümet Hastanesi Çocuk Kliniği’ne tadilat ve donanım desteğinde bulunuldu. TİKA, dost ve kardeş ülke Pakistan’a sağlık alanında katkı ve destek sağlamaya devam ediyor....