Haberler

03 Temmuz 2018

TİKA Romanya’da 150 Bin Kişiye Hizmet Edecek Hastanenin Tadilatına Başladı

Romanya Mecidiye Hastanesi Poliklinik Bölümü, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yenileniyor.

Romanya’da toplumun tüm kesimlerinin modern sağlık hizmetlerine erişiminin sağlanması ve gelecek nesillerin tıbbi imkanlardan daha fazla faydalanabilmesi amacıyla gerek sağlık merkezi ve tesislerinin tadilatı ve inşaatı, gerekse de modern ekipman ve teknoloji desteklerini içeren projeler TİKA tarafından hayata geçiriliyor.

Sultan Abdülmecid'in fermanı ile kurulması dolayısıyla bu isimi alan; Romanya'nın Köstence İline bağlı Mecidiye ilçesi ve çevresindeki yerleşim yerlerinde yaşayan yaklaşık 150 bin kişiye hizmet verecek Mecidiye Hastanesi Poliklinik Bölümü Tadilatı TİKA tarafından gerçekleştiriliyor.

1965 yılında faaliyete geçen Mecidiye İl Hastanesi 45 yıllık hizmet süresince hiçbir tadilat ve bakım çalışmasının yapılmaması üzerine 2015 yılı içerisinde Romanya Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan denetimler sonucunda mevzuata uygun olmadığı gerekçesi ile kapatılmış, ihtiyaç duyulan modernizasyonunun sağlanması için Hastaneye 2 yıllık bir süre tanınmıştı. Takip eden sürede ilgili Belediye tarafından yönetimi tarafından hastanenin modernizasyonu için Avrupa Birliği fonlarına başvurularak alınan ödenek ile ihale gerçekleştirilmiş ancak ihaleyi kazanan firma tarafından hastanenin girişi ve ayakta tedavi (poliklinik) bölümleri yıkıldıktan sonra çalışmalar durdurulmuştu.

O tarihten bu güne yıkık – dökük ve atıl halde bulunan Mecidiye Hastanesi Poliklinik Bölümü yenileme çalışmaları TİKA tarafından gerçekleştirilen ihale neticesinde resmen başlatıldı.

Gerçekleştirilecek proje ile, Mecidiye İl Hastanesi; Poliklinik bölümü içerisinde yer alacak muayene bölümleri ile birlikte radyoloji, tıbbi görüntüleme, fiziksel ve tıbbı rehabilitasyon laboratuvarı, tıbbi analiz laboratuvarı ve bir adet eczane hizmete açılacak.

Yenilemenin ardından en yakın il merkezi olan Köstence'den 45 kilometre uzaklıkta yer alan ve yaklaşık 50.000 kişinin yaşadığı Mecidiye şehri başta olmak üzere çevredeki yerleşim alanları ile birlikte yılda yaklaşık 150.000 kişinin daha kaliteli ve daha yüksek kapasite ile sağlık hizmeti alması sağlanacaktır.

Sonraki Haber

TİKA’nın Arakanlı Müslümanlara Yönelik Yardımları Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Arakanlı Müslümanlara Yönelik yardımlar devam ediyor. Myanmar’dan Bangladeş’e 25 Ağustos’tan itibaren sığınmaya başlayan Arakanlı Müslümanların sayısı 706 bini geçti. Daha önceki yıllarda Bangladeş’e sığınan Arakanlı Müslümanların eklenmesi...