Haberler

03 Temmuz 2018

TİKA’nın Arakanlı Müslümanlara Yönelik Yardımları Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Arakanlı Müslümanlara Yönelik yardımlar devam ediyor.

Myanmar’dan Bangladeş’e 25 Ağustos’tan itibaren sığınmaya başlayan Arakanlı Müslümanların sayısı 706 bini geçti. Daha önceki yıllarda Bangladeş’e sığınan Arakanlı Müslümanların eklenmesi ile toplam sayı 1.2 milyona yaklaşmış durumda. Bangladeş’in Cox’s Bazaar bölgesine yerleştirilen Arakanlı Müslümanlar 11 değişik kamp bölgesi ve 4 yerel yerleşimde yaşama tutunmaya çalışıyor. Tamamen dış yardımlara bağlı olan Arakanlı Müslümanların büyük büyük bir çoğunluğunu çocuklar ve kadınlar oluşturuyor.

Ana vatanlarına dönmek isteyen Arakanlı Müslümanlar; kimliklerinin tanınmasını, güvenlik endişelerinin uluslararası güvence altına alınması vb. şartların karşılanması durumunda dönüşün mümkün olabileceğini ifade ediyor. Krizin başlangıcından bu yana saha faaliyetlerine devam eden TİKA, diğer yardım kuruluşları ile koordine halinde sığınmacıların yaşamını kolaylaştırmaya çalışıyor. TİKA’ya tahsis edilen kamp 16 bölgesinde bulunan Moynergona/Bagguna dağıtım noktasında düzenli olarak 25 bin kişiye sıcak yemek dağıtılıyor. Bugüne kadar 7 milyonu aşan yemek dağıtımından Arakanlı Müslümanların yanı sıra bölgede yerleşik Bengal vatandaşları da istifade etti.

Yemek dağıtımın yanı sıra kuru gıda, hijyen malzemesi de dağıtan TİKA, altyapı, eğitim, mesleki eğitim merkezi gibi çalışmalar da yürütüyor. Saha faaliyetlerinde yerel makamlar ile işbirliğinin yanı sıra yardımları koordine ve organize eden Birleşmiş Milletler kurumlarıyla da sıkı bir işbirliği tesis edilmiş durumda. Bu çerçevede devam eden projeler arasında UNICEF ile birlikte inşa edilmekte olan 200 adet “Learning Center”, UN Women ile birlikte mesleki eğitim merkezi, The Refugee Relief and Repatriation Commissioner (RRRC) beraber inşa edilecek çelik köprü vb. gibi projeler bulunuyor.

Yardım çalışmalarının en son ayağını ağırlıklı olarak yemek dağıtımında kullanılmak için bölgeye yerleşen 5.000 aileye dağıtılan üçlü sefer tası oluşturdu. Sefer tasları yemek dağıtımının yanı sıra Arakanlı Müslümanların günlük yemekleri muhafazasında kullanılıyor.

Sonraki Haber

Pakistan ile Türkiye’nin Tecrübeleri Paylaşılıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla Pakistan İslam Cumhuriyeti’nin su kaynakları yönetimi ile ilgili kuruluş temsilcilerinden oluşan heyet “Erken Sel Uyarı Sistemleri Projesi”...