Haberler

20 Nisan 2023

TİKA, Ramazan Ayı Boyunca Arakanlı Müslümanlar İçin İftar Programı Düzenledi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Bangladeş’te Arakanlı Müslüman mültecilerin kaldığı Cox’s Bazar’daki kamplarda Ramazan ayı boyunca sıcak yemek dağıtımı yapıldı.

TİKA, Myanmar'ın Arakan eyaletinde Ağustos 2017’de yaşanan olayların ardından evlerini terk ederek Bangladeş’e sığınmak zorunda kalan mültecilere Türkiye’nin yardımlarını ulaştırmaya devam ediyor.

Bu kapsamda Ramazan ayı boyunca TİKA tarafından, Cox’s Bazar’daki Kamp 16’da yaşayan Rohingyalar için düzenli olarak iftar vaktinde sıcak yemek dağıtımı yapıldı. Kamp yetkililerince tespit edilen 1000 aile için düzenli olarak dağıtılan yemeklerden dolayı TİKA’ya ve Türkiye’ye teşekkürlerini ifade eden Rohingyalar Türk vatandaşları için dua ettiler.

BM ve uluslararası insan hakları örgütleri, Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddeti, “etnik temizlik” ya da “soykırım” olarak adlandırmakta olup; 2023 Mart ayı itibariyle Cox’s Bazar’da kurulan 33 kampta ve Bashanchar Adası’nda 957.971 Rohingyalı mülteci yaşarken toplam sayının yüzde 52’sini çocuklar oluşturmaktadır.

 

 

 

 

Sonraki Haber

Ekvador'da TİKA ve Kito Belediyesi İşbirliğiyle Yenilenen "Türkiye Parkı" Hizmete Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Ekvador'un başkenti Quito’da yapılan "Türkiye Parkı", Kito Belediyesi işbirliğiyle yenilenerek yeniden hizmete açıldı. TİKA ve Kito Belediyesi işbirliğiyle yenilenen yaklaşık 900 metrekarelik "Türkiye Cumhuriyeti Parkı" nın yeniden açılış töreni Türkiye'nin Kito...