Haberler

25 Nisan 2023

Ekvador'da TİKA ve Kito Belediyesi İşbirliğiyle Yenilenen "Türkiye Parkı" Hizmete Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Ekvador'un başkenti Quito’da yapılan "Türkiye Parkı", Kito Belediyesi işbirliğiyle yenilenerek yeniden hizmete açıldı.

TİKA ve Kito Belediyesi işbirliğiyle yenilenen yaklaşık 900 metrekarelik "Türkiye Cumhuriyeti Parkı" nın yeniden açılış töreni Türkiye'nin Kito Büyükelçisi Sn. Makbule Başak Yalçın, Kito Belediyesi Başkanı Sn. Santiago Guerdaras, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Sn. Rafael Poveda, Ekvator Dışişleri Bakanlığı'nı temsilen  Asya, Afrika ve Okyanusya'dan Sorumlu Müsteşar Büyükelçi Sn. Lautaro Pozo, TİKA Doğu ve Güney Asya, Pasifik ve Latin Amerika Daire Başkanı Sn. Dursun Ali Yaşacan, TİKA Bogota Ofisi Koordinatörü Sn. Ersin Çopur ile Azerbaycan toplum üyeleri ve çeşitli diplomatik temsilcilik mensuplarının katılımı ile gerçekleştirildi.

Türkiye’nin Kito Büyükelçisi Makbule Başak Yalçın, parkın açılış amacının ülkemizi ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü onurlandırmak olduğunu, “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” ilkesinin Türk dış politikasına ışık tuttuğunu, açılış vesilesiyle "23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı" da kutladığını ifade ederek, parkın yeniden açılışı için katkıda bulunan tüm kurumlara teşekkür etti.

Quito'nun doğusundaki Batan Alto semtinde yer alan park, şehrin üst tarafındaki en büyük milli park Guangüiltagua'nın girişinde yer alıyor. Parkın ortasında Mustafa Kemal Atatürk'ün büstünün bulunduğu bölümdeki duvarda da İspanyolca ve Türkçe "Yurtta sulh, cihanda sulh" yazıyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Bosna Hersek’te Süt Üreticilerine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Bosna Hersek’in Ugljevik Belediyesinde süt kalitesinin artırılması ve süt üreticilerinin ekonomik yönden güçlendirilmesi amacıyla süt depolama tankı desteği sağlandı. Ugljevik Belediyesi işbirliğinde gerçekleştirilen proje kapsamında kendi yurtlarına...