Haberler

26 Nisan 2023

TİKA’dan Bosna Hersek’te Süt Üreticilerine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Bosna Hersek’in Ugljevik Belediyesinde süt kalitesinin artırılması ve süt üreticilerinin ekonomik yönden güçlendirilmesi amacıyla süt depolama tankı desteği sağlandı.

Ugljevik Belediyesi işbirliğinde gerçekleştirilen proje kapsamında kendi yurtlarına geri dönen ve hayvancılık ile geçimlerini sürdüren Boşnaklara süt depolama tankları temin edildi. Üreticilerin ekonomik yönden güçlendirilmesi amacıyla dört farklı lokasyonda dağıtımı gerçekleştirilen her biri 500lt kapasiteli süt depolama tankları sayesinde süt kalitesi arttırılarak yaklaşık 30 üreticinin daha fazla gelir elde etmeleri amaçlanıyor.

Süt üreten ailelerin süt tankı için verdikleri kiralama bedelinin de ortadan kaldırılarak, sattıkları sütten daha fazla kar elde etmelerinin hedeflendiği proje sayesinde, genç nüfusun ekonomik yönden güçlendirilerek, yeni dönüşlerin teşvikine katkı sağlanacak.

Teslim töreninde konuşan Ugljevik Belediye Başkanı Vasilije Perić, Boşnakların topraklarına geri dönüşlerini ve sürekli kalmalarını teşvik için çeşitli altyapı projeleri gerçekleştirdiklerini ifade etti. Perić, proje ile hem geri dönenlerin topraklarında kalıcı olmalarına hem de toplumsal barışa katkı sağlanacağını dile getirdi.

Bosna-Hersek’in kuzeydoğusunda Sırbistan sınırına yakın bir konumda ve idari açıdan Sırp Cumhuriyeti Entitesi’nde bulunan Ugljevik Belediyesi yaklaşık 16.000 nüfusa sahip. Savaş öncesinde, Ugljevik Belediyesi sınırları dâhilindeki nüfusun yaklaşık %40’ını oluşturan Boşnakların sayısı günümüzde oransal olarak yaklaşık %15 civarında. Boşnak ailelerin büyük bir kısmı tarım ve hayvancılık ile geçimlerini sağlıyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Tanzanya’daki Kız Öğrencilere Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Tanzanya’nın Tanga Eyaletinde yer alan Koregwe Bölgesinde, 10 ayrı okulda eğitim gören 200 kız öğrenciye bisiklet desteği sağladı. Tanzanya genelinde kırsal alanlarda ortaokula giden kızların %75'inden fazlası okula...