Haberler

23 Mayıs 2020

TİKA Ramazan’da da Arakanlıların Yanında

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Arakan’da çıkan çatışmalardan dolayı hayatlarını zor şartlar altında sürdürmeye çalışan ihtiyaç sahibi 2.000 aileye din ayrımı gözetmeksizin gıda yardımı ulaştırdı.

Arakan’da çıkan çatışmalardan sonra hala başkent Sittwe içerisinde dış dünyadan izole bir şekilde yaşam mücadelesi veren Aung Mingalar Mahallesi sakinlerinin tamamına yönelik gerçekleştirilen gıda dağıtımı sonrası, Myanmar Ordusu ile ayrılıkçı Arakan Ordusu arasındaki çatışmalardan etkilenerek evlerini terk eden ve ayladır kamp alanlarında hayatlarını sürdürmeye çalışan Budist ailelere de, aynı gıda kolisi dağıtımı gerçekleştirildi.

Bölgede henüz bir koronavirüs vakası tespit edilmemiş olmasına karşın gerekli tedbirler alınarak dağıtımdan yararlanacak bölge halkının sağlığının korunmasına özel önem verildi. Koronavirüs ile mücadele kapsamında temel önlemler hakkında bilgilendirme yapıldı. Dağıtım alanına gelemeyecek durumdaki hasta, engelli, yaşlı, hamile veya çocuklardan oluşan aileler tespit edilerek, gıda kolileri bu adreslere teslim edildi. Söz konusu gıda dağıtımından 1.000 Müslüman ve 1.000 Budist aile yararlandı.

2012 yılında patlak veren Arakan’daki şiddet olaylarından en az etkilenen Aung Mingalar mahallesinde yaşayan 4300 kişi, koronavirüs kapsamında alınan tedbirler ile birlikte tamamen üretim yapamaz hale gelince temel gıda ve ihtiyaçların temini önemli bir sorun haline gelmişti. IDP Kampı statüsünde bulunmayan Aung Mingalar Mahallesi, bundan ötürü uluslararası kuruluşların da ilgi alanı dışında kalmış, mahallenin temsilcileri ihtiyaçlarını TİKA’ya iletmişlerdi.

Özellikle 2018 yılından bu yana Myanmar Ordusu ile Arakan Ordusu arasında artarak devam eden şiddetli çatışmalardan etkilenerek evlerinden ayrılan yaklaşık 40.000 kişinin çoğu başkent Sittwe civarındaki kamplarda yaşamlarını sürdürmeye çalışmakta. TİKA tarafından yapılan gıda yardımlarında, bu kamplarda özellikle yaşlı ve çocukların bulunduğu ihtiyaç sahibi aileler tespit edilerek ülkemizin yardım eli bu ailelere de uzatıldı.

Sonraki Haber

Türkiye'den Yemen’de İç savaş Mağdurlarına Gıda Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) işbirliğinde Yemen’in Taiz ve Lahiç illerinde iç göçmenler başta olmak üzere savaştan en çok zarar gören mahallelerdeki 3.000 aileye 120...