Haberler

23 Mayıs 2020

Türkiye'den Yemen’de İç savaş Mağdurlarına Gıda Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) işbirliğinde Yemen’in Taiz ve Lahiç illerinde iç göçmenler başta olmak üzere savaştan en çok zarar gören mahallelerdeki 3.000 aileye 120 ton gıda yardımı ulaştırıldı.

Yemende 6 yıldan beri yaşanan iç savaş sonrası ülkenin birçok yerinde pek çok hizmet durmuş, altyapıların çoğu tahrib olmuş ve ülke nufusunun yarısından fazlası dış yardımlar ile ayakta durmaya çalışıyor.

TİKA, AFAD, Yemen Yüksek Yardım Komitesi ve ilgili İl Valilikleri işbirliğinde 3000 adet gıda kolisini yardımını Ramazan bayramı öncesi Yemenin Taiz ve Lahiç illerinde ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırdı.

Yemende hala sıcak çatışma bölgesi olan ve savaşın ilk yıllarından itibaren Abluka altında olan Taiz ile güney illeri arasında en fazla iç göçmen barındıran Lahiç illerinde TİKA ve AFAD iç göçmenler başta olmak üzere savaştan en çok zarar gören mahalleler, kadın sığınma evleri ve dezavantajlı durumdaki ailelerin asgari yaşamlarına destek vermek üzere 3000 aileye yaklaşık 120 ton gıda malzemesi ulaştırıldı.

TİKA, BM raporlarında yaşanan durumun insani bir felaket olarak nitelendirdiği Yemenin içerisinde bulunduğu ortamın bir nebze hafifletilmesi ve asgari insani şartların sürdürülmesine yardımcı olmaya devam ediyor.

 

 

Sonraki Haber

TİKA, Ramazan’da 66 Ülkede Yaklaşık 700 Bin İhtiyaç Sahibine Ulaştı

Afrika'dan Amerika'ya, Asya'dan Avrupa'ya faaliyet gösterdiği coğrafyalarda soydaşlara, terör mağdurları ve ihtiyaç sahiplerine dil, din ve ırk ayrımı gözetmeksizin hizmet götüren Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), bu ramazanda 66 ülkede 100'ü aşkın projeyle...