Haberler

16 Haziran 2016

TİKA Polis Eğitimi Projelerine Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve T.C. Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğinde yürütülen “Uluslararası Polis Eğitimi İşbirliği Projesi” kapsamında, 2016 eğitim programı Mayıs ayı içinde Filistin, Madagaskar, Moldova ve Ukrayna polislerine çeşitli eğitimler verildi.

TİKA Türkiye’nin emniyet alanındaki tecrübesini aktarmaya devam ediyor. TİKA bu kapsamda, emniyet teşkilatı mensuplarına yönelik olarak tecrübelerin karşılıklı paylaşılması, suçla mücadelede ortak bilinç geliştirme ve iki ülke polis teşkilatlarının terminolojilerinde birlik sağlanması amacıyla hizmet içi ve uygulamalı eğitimler gerçekleştirdi.

Filistin Emniyet Teşkilatı personeline yönelik Filistin’de “Risk Analizi ve Uyuşturucu Arama Teknikleri Kursu” ile “Polis Liderliği ve Yönetim Becerileri Kursu”, Moldova Emniyet Teşkilatı personeline yönelik Moldova’da “Proje Döngüsü Yönetimi Kursu”, Madagaskar Emniyet Teşkilatı personeline yönelik Türkiye’de “Zirve Güvenliği Yönetimi Kursu” düzenlendi.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Ukrayna Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Petro Poroşenko’nun arasında Türkiye’de gerçekleştirilen “Türkiye-Ukrayna Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey” toplantısında iki ülke arasındaki güvenlik işbirliği alanında ilişkilerimizin geliştirilmesi ve Ukrayna polisinin reform çalışmalarına katkı sağlanması amacıyla “Toplumsal Olaylarda Müzakere Eğitimi” ile “Göz Yaşartıcı Gazlar ve Teçhizatlar ile Kullanım Taktikleri Eğitimi” gerçekleştirildi.

Proje çerçevesinde, polislik uygulamalarındaki uluslararası standartların yaygınlaştırılması, bölgesel güvenlik sorunlarına koordineli ve eşgüdüm halinde mücadele anlayışının geliştirilmesi, Türkiye’nin güvenlik işbirliği içerisinde olduğu ülkelerdeki üst düzey polis yöneticilerinin ve uzmanlık gerektiren birimlerde Türk polislerince verilecek eğitimlerle polislik alanında yaşanan gelişmelerden haberdar edilerek polis teşkilatlarındaki değişimlerin hızlandırılması gibi konuların ele alındığı eğitim programları 70 polisin katılımıyla gerçekleştirildi. 

 

Sonraki Haber

Myanmar’da Uluslararası Kalkınma Ortakları Çalıştayı

Uluslararası Kalkınma Ortakları Çalıştayı’nın Mevcut ve Gelecekteki Faaliyetleri konulu, Arakan Bölge Hükümeti’nin ilk defa düzenlediği uluslararası toplantı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA),  UNDP, AB, BM gibi kuruluşların katılımıyla gerçekleşti. Arakan Bölge Hükümeti’nin Eyalet...