Haberler

02 Ağustos 2016

TİKA Osmanlı Tarihinin Avrupa’daki İzlerini Sürmeye Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Orta Avrupa’daki Osmanlı tarihinin kayıp izlerini takip ederek ortaya çıkaracak uzun soluklu bilimsel ve araştırma projelerini desteklemeye devam ediyor.

Kanuni döneminde Osmanlı ordusunun karargâh noktası olan Osijek ile Drava Nehrinin karşı kıyısındaki Darda arasında inşa edilmiş olan 8 km’lik Kanuni Sultan Süleyman Köprüsünün başlangıç ve bitiş noktalarında kazı çalışmaları yaparak köprünün yeniden ortaya çıkması kapsamında yapılacak çalışmalara Darda Belediyesi ile imzalanan İşbirliği Protokolü ile start verilmiş oldu. 

Darda Belediyesi binasında imzalanan protokol, Darda Belediye Başkanı Anto Vukoje ve TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr. Mahmut Çevik tarafından imzalandı. Protokol Darda Belediyesi sınırları içerisinde bulunan Esterhazy Kalesi’nin palankasında bittiği tahmin edilen Köprünün çalışmalarına temel teşkil edecek jeofizik araştırmanın yapılarak ardından gerçekleşecek arkeolojik kazı ve aynı alana inşa edilecek “Sultan Süleyman Tematik Dostluk Parkı”nın planlanmasını mümkün kılacak.

İmza töreninde yapılan konuşmalarda Darda Belediye Başkanı Anto Vukoje, TİKA ile uzun soluklu bir işbirliğinin başlangıcı olacak bu protokolün imzasının kendileri açısından çok önemli olacağını ifade ederek, yapılacak çalışmaların sonunda ortaya çıkacak olan eserlerin bölgenin tarihi değerine katkı yapacağını vurguladı. İki ülke arasında mevcut ilişkilerin bu sayede daha iyi hale geleceğine inandığını belirten Vukoje, çalışmalar sonunda Darda’nın yer aldığı Baranja bölgesindeki turizm potansiyelinin de artacağına inandığını sözlerine ekledi.

TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr. Mahmut Çevik ise geçmişte savaşların yaşandığı bu bölgenin, ülkeler arasında yakınlaşmayı meydana getirecek bir barış havzası haline getirilmesinin önemli olduğunu vurguladı. TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr. Çevik, imzalanan protokolün iki taraf açısından da bu niyetin beyanı olduğuna tüm kalbiyle inandığını ifade ederek sözlerini tamamladı. 

Sonraki Haber

TİKA, Butan Krallığı Dışişleri Bakanlığı’nın Elektronik Haberleşme Altyapısını Kuruyor

Butan Krallığı Dışişleri Bakanlığı’nın elektronik haberleşme altyapısı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından kuruluyor. TİKA, faaliyet gösterdiği coğrafyalarda gerçekleştirdiği projeler ile çalışmalarına devam ediyor.  Bu kapsamda Butan Krallığı Dışişleri Bakanlığı’nın Elektronik Haberleşme Altyapısı...