Haberler

03 Ağustos 2016

TİKA, Butan Krallığı Dışişleri Bakanlığı’nın Elektronik Haberleşme Altyapısını Kuruyor

Butan Krallığı Dışişleri Bakanlığı’nın elektronik haberleşme altyapısı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından kuruluyor.

TİKA, faaliyet gösterdiği coğrafyalarda gerçekleştirdiği projeler ile çalışmalarına devam ediyor.  Bu kapsamda Butan Krallığı Dışişleri Bakanlığı’nın Elektronik Haberleşme Altyapısı TİKA tarafından kuruldu. Proje kapsamında TİKA tarafından temin edilen ekipmanlar TİKA Dakka Program Koordinasyon Ofisi tarafından Butan Krallığı Dakka Büyükelçiliği’ne teslim edildi.

Butan Krallığı Dakka Büyükelçisi Sonam T. Rabgye teslim töreninde yaptığı konuşmada; TİKA’ya sağladığı destekten dolayı teşekkür ederek, TİKA tarafından Büyükelçililiklerine teslim edilen ekipmanları en kısa sürede Butan Krallığı’na göndereceklerini, projenin tamamlanmasından sonra oldukça güvensiz ortamda yapılan Bakanlık yazışmalarının daha güvenli ortamda yapılmasının sağlanacağını ifade etti.

Butan Krallığı Dakka Büyükelçiliğine teslim edilen ekipmanlar arasında server, masaüstü bilgisayar, dizüstü bilgisayar, güç kaynağı, depolama alan ağı gibi ekipmanlar bulunuyor. Sistem için gerekli olan program hazırlıkları Butan Krallığı Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılıyor. Programın hazırlanmasını müteakip Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından verilecek olan eğitim süreci başlayacak. Eğitim sürecinin tamamlanmasından sonra sistem kullanıma hazır hale gelmiş olacak.

Sistemin hazır hale gelmesi ile Butan Krallığı Dışişleri Bakanlığı ile bağlı 8 misyon arasında elektronik ortamda ve güvenilir haberleşme imkanı sağlanmış olacak.

Sonraki Haber

Nepal’de 12 Eğitim Kuruluşuna Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Nepal’de başkent Katmandu dışında yer alan ve genellikle maddi imkânları kısıtlı olan ailelerin çocuklarının eğitim aldıkları 12 eğitim kuruluşuna donanım desteğinde bulunuldu.   Faaliyet gösterdiği coğrafyalarda gerçekleştirdiği projelerle...