Haberler

30 Temmuz 2018

TİKA'nın Sırbistan'daki Ahududu Çiftliklerinde Hasat Vakti

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) desteğiyle Novi Pazar şehrinde deneme ekimi yapılan ahududu, hasat döneminde çiftçilerin yüzünü güldürdü.

TİKA'nın, Balkanlar ve Doğu Avrupa Ülkeleri Gıda ve Yaşam Güvenliği Destekleme Programı kapsamında, Novi Pazar’ın 44 köyünden 56 aileye 90 bin fidan verilerek 3 yıl önce başlatılan projede, bu yıl çiftçiler 30 ton ürün elde ederek aile ekonomilerine katkı sağladı. Başarıya ulaşan proje, TİKA'nın bu yıl 46 aileye 76 bin yeni fidan vermesiyle devam etti. Yeni fidanların, sonraki yıllarda bölgedeki ahududu üretiminin artmasını ve yaygınlaştırılmasını sağlayacağına inanılıyor.

Novi Pazarlı tarım uzmanı Silvija Hodzic, yaptığı açıklamada, kötü hava koşullarının ahududu yetiştirilen çiftliklerde ürün miktarını azalttığını ancak toplamda elde edilen ürünün, geçimini tarımdan sağlayan çiftçiler için mutluluk verici olduğu ifade etti.

Ahududu yetiştiricisi Avdija Dolovac da TİKA'nın projesi kapsamında kendisine bin 600 ahududu fidanı verildiğini belirterek, "TİKA'nın desteğinden güç alarak ahududuyu daha geniş bir alana ektim. Yaklaşık 7 bin fidanın ekili olduğu ahududu çiftliğimden elde ettiğim üründen son derece memnunum." diye konuştu.

TİKA, Sırbistan’da meyve üretiminin desteklenmesi çerçevesinde bugüne kadar 6 farklı belediyeden yaklaşık 400 aileye, ayva, erik, vişne ve ahududu gibi farklı çeşitlerde toplam 315 bin fidan dağıtımı yaptı.

Sırbistan'daki ahududu projesinde Belediyeler Arası Tarım Sendikasına (MOUPU) bağlı 14 tarım birliğinin kullanımına sunulmak üzere 15 çapa ile 11 sulama sistemi de temin edilerek, toprağın işlenmesi ve fidanların yetiştirilmesinde çiftçilerin yaşadığı emek ve zaman kaybının önüne geçilmesi noktasında da destek verildi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Libya'ya Tıbbi Malzeme Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Libya'daki Zliten Eğitim Hastanesine tıbbi yardım ve ekipman desteğinde bulundu. TİKA,  Libya'nın başkenti Trablus'un doğusunda bulunan ve 280 bin nüfusa sahip Zileytan şehri ile komşu bölgelere sağlık hizmeti...