Haberler

30 Temmuz 2018

TİKA’dan Libya'ya Tıbbi Malzeme Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Libya'daki Zliten Eğitim Hastanesine tıbbi yardım ve ekipman desteğinde bulundu.

TİKA,  Libya'nın başkenti Trablus'un doğusunda bulunan ve 280 bin nüfusa sahip Zileytan şehri ile komşu bölgelere sağlık hizmeti sunan Zliten Eğitim Hastanesine tıbbi yardım ve ekipman desteği sağladı.

Tıbbi malzemelerin teslimi sırasında Türkiye'nin Misrata Başkonsolosu Sinan Yeşildağ, TİKA Libya Koordinatörü Fatih Karaca ve Zliten ilinin belediye meclis üyeleri hazır bulundu.

Türkiye'nin Misrata Başkonsolosu Sinan Yeşildağ, Türk halkının bu paylaşımlarıyla Libya halkının yanında olduğunu hissettirdiğini, başta sağlık ve eğitim olmak üzere birçok alanda Libya halkına destekte bulunacaklarını ve önümüzdeki dönemde açılması planlanan Misrata Fizyoterapi Hastanesi ile Libyalılara en modern sağlık hizmetlerinin sunulacağını söyledi.

TİKA Libya Koordinatörü Karaca da "TİKA, Türk halkından Libya'ya bir hediye olarak Zilten Hastahanesi için bazı tıbbi malzemeler ve ekipmanlar temin etti." dedi. Libya halkının, ihtiyacı olan tıbbi malzemelere ulaşması sağlanarak, sunulan yardımlardan istifade edeceğini dile getiren Karaca, TİKA'nın hizmet projeleri kapsamında sağlık ve tıbbi yardımlara önümüzdeki günlerde de devam edeceğini söyledi.

Zliten Hastahanesi Müdürü Ali İbrahim Yahya da hastanene için gerekli olan bazı ihtiyaçların sağlanması için TİKA ile irtibat kurulduğunu belirtti. TİKA'nın, eğitim, sağlık ve diğer alanlarda destek sağladığını ifade eden Yahya, TİKA tarafından sağlanan ekipmanlar arasında elektrokardiyografi (EKG) cihazları, suni solunum ve tansiyon ölçme aletlerinin olduğunu ifade etti. Yahya, TİKA'nın Trablus ve çevresindeki bölgelere çok sayıda sağlık hizmeti sunduğunun altını çizerek, TİKA tarafından sunulan cihazların, hastanede bazı bölümlerin açılmasına ve hizmetlerin sunulmasına olanak sağlayacağının altını çizdi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Kamerun’daki Su Sorununa Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kamerun’da yaklaşık 1.000 kişiyi temiz içme suyuna kavuşturan modern su kuyusu açıldı. Kamerun’un Batı Bölgesi’nde yer alan ve başkent Yaoundé’ye yaklaşık 300 km mesafede bulunan Noun vilayeti...