Haberler

25 Ekim 2023

TİKA'nın Kosovalı Çiftçilere Destekleri Sürüyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Poduyeva Belediyesi iş birliğinde, Kosova’nın kuzeydoğusundaki Poduyeva kasabasındaki 50 çiftçiye toprak frezesi (rotovatör) temin edildi.

Poduyeva Belediyesine ait alanda düzenlenen dağıtım törenine, Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Sabri Tunç Angılı, TİKA Priştine Koordinatörü Fulya Aslan, Poduyeva Belediye Başkanı Shpejtim Bulliqi ile çiftçiler katıldı.

Büyükelçi Angılı, törende yaptığı konuşmada, Poduyevalı çiftçilerin Türkiye’ye tarımsal ürün ihracatlarını arttırma hedeflerini yeni malzemeleriyle gerçekleştirebileceklerini söyledi.

Ortak finansman ile gerçekleştirilen projenin çiftçilerin ihtiyaçlarının karşılanması bakımından örnek olduğunu belirten Angılı, "İnşallah bu proje sizlerin üretiminin artmasına ve Kosova’nın da ekonomisinin gelişmesine katkıda bulunur.” dedi.

Belediye Başkanı Bulliqi de çiftçilerin ihtiyaçları doğrultusunda belediyenin doğrudan veya bağışçıların destekleriyle başka yatırımlar da yapacağını bildirdi.

Makineleri teslim alan çiftçiler, Türk halkına ve TİKA'ya teşekkür etti.

"Poduyeva Belediyesinde Çiftçilerin Desteklenmesi" projesi kapsamında, 50 toprak frezesinin (rotovatör) dağıtımıyla, tarımsal üretim teknolojisinin modernizasyonu, üretim maliyetlerinin düşürülmesi, ekili alanların genişletilmesi, üretimin ve istihdamın arttırılması hedefleniyor.​​​​​​

Sonraki Haber

TİKA'dan Lübnan’daki Tarihi Liseye "Konferans Salonu"

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Beyrut'ta bulunan Şehit Müftü Hasan Halid Devlet Lisesinin metruk haldeki salonunu yenileyerek 100 kişi kapasiteli konferans salonuna dönüştürdü. 1888 yılında, II. Abdülhamid döneminde, Askeri Rüştiye Mektebi adıyla inşa...