Haberler

25 Ekim 2023

TİKA'dan Lübnan’daki Tarihi Liseye "Konferans Salonu"

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Beyrut'ta bulunan Şehit Müftü Hasan Halid Devlet Lisesinin metruk haldeki salonunu yenileyerek 100 kişi kapasiteli konferans salonuna dönüştürdü.

1888 yılında, II. Abdülhamid döneminde, Askeri Rüştiye Mektebi adıyla inşa edilen ve uzun yıllardır eğitim kurumu olarak hizmet veren ve günümüzde Şehit Müftü Hasan Halid Devlet Lisesi olarak faaliyetlerine devam eden okulun metruk halde bulunan eski salonu TİKA tarafından yenilendi.

“100. Yıl Konferans Salonu”

Türk – Levant mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilen tarihi yapıda gerçekleştirilen çalışması sonucunda salonun ismi Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılına ithafen “100. Yıl Konferans Salonu” olarak belirlendi.

Okulun geçmişte mezun verdiği ve Lübnan'ın siyasi ve kültürel hayatında önemli roller üstlenmiş ünlü kişilerin anısına da bu projeye katkı sağlandı.

Okulun kendi elektriğini üretebilmesi için güneş enerji sistemi kuruldu. Ayrıca, öğrencilere ve okul idaresine katkıda bulunması amacıyla okul kantini de oluşturuldu.

Sonraki Haber

Cumhuriyetimizin 100. Yılında Türkiye-Moğolistan İlişkileri Çalıştayı’na TİKA’dan Destek

"Türkiye Cumhuriyetinin 100. Yılında Türkiye Moğolistan İlişkileri Çalıştayı" Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleri, T.C. Ulanbator Büyükelçiliği ile İKÇÜ-MUIS Türkoloji Araştırmaları Enstitüsünün ortaklığı ve UNESCO Türkiye Millî Komisyonunun katılımıyla Moğolistan'da düzenlendi. Başkent Ulanbatur’da...