Haberler

28 Eylül 2023

TİKA'nın Katkılarıyla Meksika’da "Ulusal Göç Konferansı" Düzenlendi

3. Ulusal Göç Konferansı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) desteğiyle Türkiye'den uluslararası uzmanların katılımıyla Meksika’da gerçekleştirildi.

Meksika 3. Ulusal Göç Konferansı, Ulusal Göç Enstitüsü (INAMI) ve Meksika Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı (AMEXCID) tarafından TİKA’nın katkılarıyla Türkiye’den gelen iki göç uzmanının, Avrupa Birliği, İtalya, Almanya, Romanya ve İspanya’dan uluslararası temsilcilerin katılımıyla başkent Meksika'da düzenlendi.

Söz konusu programa tecrübe paylaşımından faydalanmak için Meksika'nın tüm eyaletlerinden, eyalet göç müdürleri katılım sağladı.

Program kapsamında TİKA Meksika Program Koordinasyon Ofisi temsilcileri, T.C. Göç İdaresinden Meksika’ya gelen göç uzmanları, uluslararası katılımcılar, Meksika Dışişleri Bakanlığı ve INAMI temsilcileri Meksika – Guatemala sınır geçiş şehirleri olan Tapachula, Miguel Hidalgo ve Talisman şehirlerine çalışma ziyaretinde bulundu.

Program kapsamında göçmen istasyonları, yasadışı giriş kontrol noktaları, köprüler ve Guatemala şehri ile sınır limanları gibi farklı INAMI tesislerine teknik ziyaretler yapıldı.

Konferansta INAMI Başkanı Dr. Francisco Garduño Yáñez, Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Meksika Misyonu Direktörü Dana Graber Ladek, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) Koruma Baş Görevlisi Joseph Herreros, UNICEF Meksika Temsilcisi Rocío Aznar Daban, (UNICEF), T.C. Meksika Büyükelçisi İlhan Kemal Tuğ ve AB Meksika Büyükelçisi Gautier Mignot açılış konuşmaları yaptı.

Türkiye heyetini temsilen Büyükelçi İlhan Kemal Tuğ, TİKA Meksika Koordinatörü Fatih Abdi Çetin, Göç Uzmanları Ali Can Sarıca ve Orçun Kaymaz konferansa katılım sağladı.

Uzmanlar, konferans kapsamında düzenlenen farklı oturumlarda Türkiye'nin düzensiz göçle mücadelesi, Türkiye'deki Uluslararası Koruma ve Geçici Koruma Prosedürlerinin detaylı anlatıldığı sunumlar yaptı. Meksika göç temsilcilerinin, Türkiye’deki göç sistemleri, düzensiz göçle mücadele ve ilgili alanlarda sordukları sorular yanıtlandı.

Sonraki Haber

Türk Dünyasında Kadın ve Moda Haftası’na TİKA’dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY), Özbekistan Kültür Bakanlığı ve Fergana Valiliği iş birliğinde Özbekistan’ın Margilan şehrinde “VI. Türk Dünyasında Kadın ve Moda Haftası” düzenlendi. TİKA’nın desteklediği, II. Uluslararası...