Haberler

02 Ağustos 2018

TİKA'nın Genç Gönüllüleri Kazakistan'da

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) koordinasyonunda, Türk Hava Yolları (THY), Anadolu Ajansı (AA) ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) işbirliğinde düzenlenen "2018 Tecrübe Paylaşım Programına" katılan gönüllü öğrenciler Kazakistan’ın Türkistan kentinde çalışmalarına başladı.

Gönüllü öğrenciler, programın ilk gününde TİKA tarafından restorasyonu yapılan Hoca Ahmet Yesevi Türbesi'ni ziyaret etti. Programın ikinci gününde de Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesinde Kazakça dersine katılan öğrenciler, TİKA'nın üniversite kampüsünü yeşillendirme programı çerçevesinde üniversite kütüphanesinin bahçesinde ağaç dikme etkinliğine katıldı.  Öğrenciler daha sonra üniversitenin tıp fakültesi hastanesini ziyaret ederek, faaliyetleri hakkında bilgi aldı.

"Sağlık hizmetlerine dair bilgi edinecekler"

TİKA Astana Koordinatörü Evren Rutbil, tecrübe paylaşım programı kapsamında dün itibarıyla 12 öğrencinin Türkistan'a geldiğini belirterek, öğrencilerin Türkistan'da 5 gün boyunca Kazak dilini öğreneceklerini ve üniversitenin tıp fakültesinde staj yapacaklarını kaydetti. Rutbil, "Programa katılanlar tıp fakültesi öğrencileri. Onun için burada tıp fakültesindeki çalışmaları görecekler ve sağlık hizmetlerine dair bilgi edinecekler." şeklinde konuştu. Öğrencilerin hem Kazakistan'ı tanıyacaklarını hem de TİKA faaliyetleri hakkında daha iyi bilgi sahibi olacakları söyleyen Rutbil, "İleride kendilerinden gönüllü olarak katkı alacağımızı umuyoruz." dedi.

"TİKA’nın tecrübe paylaşım programı bizim için çok önemli"

Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörü Bolatbek Abdrasilov da iki ülke gençlerinin birbirlerini yakından tanımaları açısından tecrübe paylaşım programının önemini vurgulayarak, "TİKA’nın başlattığı tecrübe paylaşım programı bizim için çok önemli." dedi. Üniversitenin Rektör Yardımcısı Pusat Pilten de tecrübe paylaşım programının her iki taraf için faydalı olacağı yönünde umudunu dile getirerek, "Gönüllü öğrencilerimiz, hem bu coğrafyayı görmüş hem de buranın eksikleri ve ihtiyaçları hakkında fikir sahibi olacak." ifadesini kullandı.

Gönüllü öğrenci Buse Nur Keloğlu, tecrübe paylaşımın hem kültür, tarih adına yeni bilgiler edinmeyi hem de mesleki alanları, tıpta staj yapmayı mümkün kılacağını belirtti. Türkiye ile Kazakistan'ın ortak tarih, dil ve kültüre sahip olduğuna dikkati çeken Keloğlu, "Birliğimizi daha da güçlendirecek atılımlara imza atacağız. Biz kardeşlerimizi, tarihimizi unutmayacağız ve her zaman öğrenmeye gayret edeceğiz." dedi.

Tecrübe Paylaşım Programı

"2018 Tecrübe Paylaşım Programı" ile 8 Eylül'e kadar 30 ülkeye gidecek yaklaşık 500 öğrenci, bu ülkelerde Türkiye ve Türk sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarını yerinde inceleyerek 100'e yakın proje ve faaliyete katılacak. Öğrenciler, program kapsamında Nijer'in yanı sıra Arnavutluk, Bosna Hersek, Burkina Faso, Cezayir, Cibuti, Çad, Fas, Gana, Gürcistan, Kamerun, Karadağ, Kazakistan, Kenya, Kolombiya, Lübnan, Makedonya, Mozambik, Namibya, Özbekistan, Romanya, Senegal, Sırbistan, Somali, Sudan, Tanzanya, Tunus, Ürdün, Moldova ve Güney Afrika'ya gidecek. Gittikleri ülkelerde TİKA ve yerel sivil toplum kuruluşlarının belirlediği okul, yetimhane, kütüphane ve ibadethane gibi mekânlara tadilat, tamirat ve donanım malzemelerinin sağlanmasına ilişkin proje uygulamalarına katılacak öğrenciler, sosyal, kültürel ve insani yardım aktivitelerinde de bulunacak. Öğrenciler ayrıca kalkınma proje uygulamalarına da iştirak edecek. TİKA, Türkiye'nin şefkat elini uzattığı dünyanın dört bir yanına giderek eşsiz tecrübeler kazanacak gönüllü öğrencilerin, program aracılığıyla küresel gönüllülük bilincine de sahip olmasını hedefliyor.

Sonraki Haber

İşgalden Kurtulan Çocuk Mercanlı ’ya TİKA’dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Azerbaycan-Ermenistan cephe hattı yakınında işgalden kurtulan Çocuk Mercanlı köyünde seralar ve arı çiftlikleri kurdu.   Azerbaycan Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı işbirliğinde yürütülen “Çocuk Mercanlı ‘ya Destek Programı” çerçevesinde TİKA...