Haberler

02 Ağustos 2018

İşgalden Kurtulan Çocuk Mercanlı ’ya TİKA’dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Azerbaycan-Ermenistan cephe hattı yakınında işgalden kurtulan Çocuk Mercanlı köyünde seralar ve arı çiftlikleri kurdu.  

Azerbaycan Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı işbirliğinde yürütülen “Çocuk Mercanlı ‘ya Destek Programı” çerçevesinde TİKA tarafından 2018 yılı Haziran ayının başında başlatılan projeler kapsamında ilk aşamada 15 adet 160 m2’lik sera ve 15 adet arı çiftliği kuruldu.

Azerbaycan Cumhuriyeti Ekonomi Bakanı Şahin Mustafayev’in, Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçiliği temsilcilerinin, basın ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin ve Çocuk Mercanlı halkının katıldığı açılış ve teslim töreni ile arı ve sera işletmeleri ailelere teslim edildi.

Törende konuşan Bakan Şahin Mustafayev, Çocuk Mercanlı köyünde hayata geçirilen ortak projelerin Azerbaycan – Türkiye dostluğunun önemli bir işareti olduğunu ve bu projelerin köy halkının ekonomik durumlarının ve istihdamının temin edilmesinde büyük bir öneme sahip olduğunu vurguladı.

Çocuk Mercanlı köyünde kurulan 15 adet 160m2’lik alana sahip polietilen kaplamalı tünel tipi seralar damlama sulama sistemi ile temin edilerek, tohum, gübre ve tarım aletleri ile birlikte 15 aileye teslim edildi. Aynı zamanda ailelerin sebze üretimine destek olunması amacıyla 3 aylık süre içerisinde danışmanlık hizmeti de verilecek. Kurulan seralarda aileler tarafından yetiştirilecek ürünlerin yerli ve yurtdışı pazarlarda satışına Azerbaycan Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı tarafından destek sağlanacak.

Proje çerçevesinde bir başka 15 aile için her biri 10 arı kolonisi ve kovanından oluşan 150 arı ailesi teslim edildi. Aynı zamanda, arı işletmeleri arıcılık malzemeleri ve ilaçlar da temin edildi. Kurulan arı işletmelerinde üretilen bal ve arıcılık ürünleri, TİKA tarafından Dağ Arıcıları İçtimai Birliği bünyesinde kurulan bal paketleme tesisinde paketlenerek “Karabağlı” markası altında yerli ve yurt dışı pazarlara sunulacak.

Hayata geçirilen arıcılık ve seracılık projeleri sayesinde arı işletmelerinden aile başına yıllık yaklaşık 2.500 dolar, sera işletmelerinden ise yıllık yaklaşık 5.000 dolar gelir ile Çocuk Mercanlı köyünde yaşayan 30 ailenin geçimlerinin sağlanması ve ekonomik durumlarının iyileştirilmesine katkı sağlandı.

2016 yılının Nisan ayında yaşanan 4 günlük savaşta Lele Tepe yüksekliğinin Azerbaycan ordusu tarafından geri alınmasından sonra Çocuk Mercanlı köyü kurtarılmış oldu. Geri alınmasından sonra ilk aşamada Azerbaycan Devleti tarafından 50 aile için evlerin yapımı, okul, sağlık ocağı, caminin yapımı ve diğer gerekli altyapı çalışmaları tamamlanmış ve çatışmalar nedeniyle köyü terk etmek zorunda kalan ve Çocuk Mercanlı’ya dönmek isteyen 50 aile geçtiğimiz yıl köye yerleşmişti. Ailelerin köye yerleşmesinden sonra onların istihdamı ve ekonomik sosyal durumlarının geliştirilmesi meselesi gündeme gelmiş ve Azerbaycan’ın her zaman en büyük destekçisi olan Türkiye TİKA aracılığıyla bu konuda da desteğini göstermiş oldu.

 

 

Sonraki Haber

TİKA’nın Genç Gönüllüleri Somali Yolcusu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı'nın (TİKA) gönüllü öğrencileri, sağlık ve tarım faaliyetlerine katkıda bulunmak için Somali'ye gitti.  Somali'de yaklaşık 10 gün kalacak olan ve çoğunluğu tıp öğrencilerinden oluşan gönüllü öğrenciler, burada bulunan Türk kuruluşlara ziyaretler...