Haberler

12 Haziran 2023

TİKA'nın Destekleri ile Azerbaycan'ın Başkenti Bakü'de "II. Türk Dünyası Edebiyat ve Kitap Festivali" Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleri ve Uluslararası Türk Eser Sahipleri Birliği ile Azerbaycan Yazarlar Birliği işbirliğinde, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de “II. Türk Dünyası Edebiyat ve Kitap Festivali” düzenlendi.

Azerbaycan’ın Umummilli lideri Haydar Aliyev’in doğumunun 100. Yılına atfedilen festival kapsamında kitap tanıtımları, imza günleri, şiir ve şarkı dinletileri, folklor gösterileri, film gösterimleri gibi sanat ve edebiyat etkinlikleri gerçekleştirildi. Türk Dünyası halkları tarihi, kültürü, sanatı ve edebiyatının ünlü şahsiyetleri kitapseverlere tanıtıldı.

5-11 Haziran tarihleri arasında Azerbaycan Milli Bilimler Akademisinin bahçesinde düzenlenen festivalin her bir günü bir Türk devletinin ismiyle adlandırılarak o ülkenin edebiyat ve sanat alanındaki önemli şahsiyetlerine ilişkin sunumlar, konserler ve film gösterimi yapıldı.

Türk Dünyasından çok sayıda yayıncının katıldığı ve kitapların sergilendiği festivale Azerbaycan Kültür Bakanlığı, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY), Bakü Valiliği, Azerbaycan Milli Bilimler Akademisi, Türk Kültür ve Miras Vakfı gibi kurumlar da destek sağladı.

Sonraki Haber

TİKA’dan Bosna Hersekli Sağlık Bölümü Öğrencilerine ‘Uygulamalı Eğitim’ Desteği

Bosna Hersek’in Fojnica şehrinde yer alan Zijah Dizdareviç Karma Lisesine TİKA’nın destekleriyle ‘Sağlık Bölümü Uygulama Atölyesi’ kuruldu. 800’den fazla öğrencisi ile Orta Bosna Kantonu’nun en büyük liselerinden biri olan Zijah Dizdareviç Karma Lisesi, 1978 yılında...