Haberler

12 Haziran 2023

TİKA’dan Bosna Hersekli Sağlık Bölümü Öğrencilerine ‘Uygulamalı Eğitim’ Desteği

Bosna Hersek’in Fojnica şehrinde yer alan Zijah Dizdareviç Karma Lisesine TİKA’nın destekleriyle ‘Sağlık Bölümü Uygulama Atölyesi’ kuruldu.

800’den fazla öğrencisi ile Orta Bosna Kantonu’nun en büyük liselerinden biri olan Zijah Dizdareviç Karma Lisesi, 1978 yılında kuruldu.

Bünyesinde ahşap işleme, sağlık (hemşirelik, fizyoterapi, eczacı teknisyenliği), bilişim teknolojileri, oto tamir, elektrik ve genel lise olmak üzere 6 bölüm bulunduran lisenin sağlık bölümü, kente yer alan büyük termal tesisler ve diğer sağlık kurumlarının yakınlığı sebebiyle yıllardır öğrencilerin en çok ilgisini çeken bölüm konumunda.

Ancak, uygulamalı eğitimlerin gerçekleştirilmesi için gereken şartların sağlanamaması öğrenciler için büyük bir dezavantaj olmuş, teorik eğitim sonrası uygulamalı derslerin icrasında aksamalar yaşanmaktaydı.

TİKA tarafından Bosna Hersek’te uygulamalı eğitim kapasitelerinin artırılması kapsamında gerçekleştirilen “Fojnica Zijah Dizdareviç Karma Lisesi Sağlık Bölümü Uygulama Atölyesi Kurulumu Projesi” ülkenin sağlık sektörünün geliştirilmesine ve sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli ara eleman yetiştirilmesine katkı sağlayacak.

Projenin açılış törenine, TİKA Saraybosna Koordinatörü Erdinç Işık, Fojnica Belediye Başkanı Sabahudin Klisura ve Zijah Dizdareviç Karma Lisesi Müdürü Samir Kucuk, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Fojnica Belediye Başkanı Kilsura yaptığı konuşmada, Fojnica’nın küçük bir belediye olmasına rağmen başta TİKA olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti’nin kurumlarıyla güçlü bir iş birliğinin bulunduğunu ve bundan duyduğu memnuniyetini dile getirdi.

Klisura, kendisinin söz konusu okulun sağlık bölümünün eski öğrencisi olduğunu hatırlatarak kurulan uygulama atölyesinin, uygulama alanındaki eksikliği gidermesi amacıyla okulun öğretmen ve öğrencileri için faydalı olacağını belirtti.

Sonraki Haber

TİKA ve İHH İş Birliğinde Somali'de Başlatılan Yumurta Tavukçuluğu Projesi İlerletiliyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) tarafından Somali'de “Yumurta Tavukçuluğunun Geliştirilmesi Projesi Faz – II” çalışması başlatıldı. TİKA, faaliyet gösterdiği coğrafyalarda özellikle tarım ve hayvancılık...