Haberler

15 Eylül 2023

TİKA'nın Desteğiyle Gürcistan'da Organ Bağışı ve Nakil Hizmetleri Çalıştayı Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Türkiye Organ Nakli Vakfı iş birliğinde "Gürcistan'da Organ Bağışı ve Nakil Hizmetleri" çalıştayı düzenledi.

Başkent Tiflis'te gerçekleştirilen çalıştayın açılışına, Gürcistan Transplantoloji Uzmanlar Birliği Başkanı Gia Tomadze, TİKA Tiflis Koordinatörü Tuba Özütok, Türkiye Organ Nakli Vakfı temsilcileri ve 10 doktordan oluşan heyet ile Gürcistanlı uzmanlar katıldı.

Gürcistan Transplantoloji Uzmanlar Birliği Başkanı Tomadze burada yaptığı konuşmasında, Gürcistan'ın böylesi önemli bir etkinliğe ev sahipliği yapmasından memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Türkiye Organ Nakli Vakfı Üyesi ve Türkiye Yoğun Bakım Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Fethi Gül, bir gün sürecek olan Tiflis'teki çalıştay sırasında özelikle donör bakımı ve donasyon ile ilgili etik kuralları konularının ele alınacağını dile getirdi.

Gürcistan'ın İşgal Edilmiş Bölgelerdeki Yerinden Edilmiş İnsanlar, Çalışma, Sağlık ve Sosyal İşler Bakanlığı ve TİKA arasındaki işbirliği kapsamında düzenlenen çalıştay hakkında konuşan TİKA Tiflis Koordinatörü Özütok ise, TİKA'nın 1994'ten beri Gürcistan'da çeşitli alanlarda faaliyet gösterdiğini kaydederek, diğer konularda olduğu gibi sağlık alanında da iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da güçlendirilmesine katkı sağlamaya devam edeceklerini söyledi.

Sonraki Haber

TİKA Başkanı Kayalar, Bağdat’ta Türkmen Kardeşlik Ocağı’nda Türkmenlerle Buluştu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Serkan Kayalar, Irak'ın başkenti Bağdat’ta Türkmen Kardeşlik Ocağı’nda Türkmenlerle bir araya geldi. Kayalar, T.C. Bağdat Büyükelçisi Sn. Ali Rıza Güney, Irak Türkmen Cephesi Başkanı Sn. Hasan Turan ve...