Haberler

18 Eylül 2023

TİKA Başkanı Kayalar, Bağdat’ta Türkmen Kardeşlik Ocağı’nda Türkmenlerle Buluştu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Serkan Kayalar, Irak'ın başkenti Bağdat’ta Türkmen Kardeşlik Ocağı’nda Türkmenlerle bir araya geldi.

Kayalar, T.C. Bağdat Büyükelçisi Sn. Ali Rıza Güney, Irak Türkmen Cephesi Başkanı Sn. Hasan Turan ve Türkmen Kardeşlik Ocağı Başkanı Sn. Faruk Abdullah ile birlikte TİKA tarafından desteklenen Türkmen Kardeşlik Ocağı binasında çok amaçlı salonların ve meslek atölyesinin açılışını gerçekleştirdi.

Türkmen Kardeşlik Ocağı Başkanı Faruk Abdullah Abdurrahman, yaptığı konuşmada, ocağın tüm Türkmenlerin yuvası olduğunu ve yıllarca Saddam Hüseyin rejiminin baskılarına rağmen davalarına hizmet ettiğini ve etmeyi de sürdürdüğünü söyledi.

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Hasan Turan da, ITC’nin Türkmenlerin ilk ve meşru siyasi davasının savunucusu olduğunu ifade ederek, TİKA’nın Türkmen Kardeşlik Ocağı’na katkı sunmasından memnuniyet duyduklarını söyledi.

Kerkük’te yakılan Osmanlı yadigârı Kerkük Kayseri Çarşısının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla yeniden onarıldığını kaydeden Turan, Türkmenlerle ilgili başka projelere de TİKA’dan destek geleceğinden emin olduklarını belirtti.

TİKA Başkanı Serkan Kayalar da, 63 yıl önce fikir kulübü olarak filizlenen Türkmen Kardeşlik Ocağı’nda Türkmenlerle bir araya gelmekten mutluluk duyduğunu ifade ederek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatlarıyla restorasyonu yapılan Şeyh Abdulkadir Geylani ve Ebu Hanife en-Numan Külliyesi ve camilerini ziyaret ettiklerini söyledi.

TİKA olarak kalkınma iş birliği alanında Irak’ın her yerinde projeler gerçekleştirdiklerini söyleyen Kayalar, “Irak’ta 500’ün üzerinde projeyi hayata geçirdik. Türkmen Kardeşlik Ocağı ile de iş birliğimiz sürüyor. Kardeşlik Ocağı da bu toprakların asli unsuru olan Türkmenlere hizmet vermeye devam edecek. TİKA olarak Türkmen kardeşlerimize desteğimize devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Türkmen Kardeşlik Ocağı Başkanı Abdurrahman, TİKA Başkanı Kayalar’a plaket takdim etti. TİKA Başkanı da Abdurrahman’a plaket sundu.

Düzenlenen açılış programında ayrıca Türkmen ses sanatçıları bazı şarkılar seslendirdi.

Kayalar, Irak seyahati kapsamında ayrıca Bağdat’ta Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Sn. Hasan Turan ve Irak Sünni Vakfı Başkanı Sn. Mişan Muheyddin el-Hazraci ile görüşme gerçekleştirdi.

Seyahat kapsamında restorasyon çalışmaları TİKA tarafından yürütülen İmam-ı Azam Hazretleri Camii ve Türbesini de ziyaret eden Kayalar, Irak Âlimler Birliği Üyesi ve Cami İmam Hatibi Sn. Şeyh Abdulvahab Al Taha ile bir araya geldi. Kayalar, görüşmede TİKA tarafından kurulan İmam-ı Azam müzesi içinde sergilenecek olan Sakal-ı Şerif muhafazasını ve sandukasını vakıf mütevellisine teslim etti.

Irak seyahati kapsamında TİKA Başkanı Kayalar ayrıca; T.C. Bağdat Büyükelçisi Sn. Ali Rıza Güney ile birlikte Kadiriye Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Sn. Seyit Halit Abdulkadir Mansur Al-Geylani ile görüşme gerçekleştirerek, restorasyon çalışmaları TİKA tarafından yürütülen Abdülkadir Geylani Hazretleri Türbesi ve Camiinde de incelemelerde bulundu.

Seyahat kapsamında T.C. Bağdat Büyükelçisi Sn. Ali Rıza Güney ile birlikte Kazımiye Külliyesi’ni de ziyaret eden Kayalar, Şii Vakfı Başkanı Sn. Haydar Hasan El Şammari ile görüşme gerçekleştirdi.

TİKA Başkanı Serkan Kayalar Irak seyahati kapsamında son olarak, T.C. Bağdat Büyükelçisi Sn. Ali Rıza Güney ile de ikili görüşme gerçekleştirdi. Görüşme sonrası Büyükelçi Sn. Ali Rıza Güney ile birlikte TİKA Irak PKO’yu ziyaret eden Kayalar, TİKA’nın Irak’taki proje ve faaliyetleri hakkında bilgi aldı.

Sonraki Haber

TİKA'dan Herat'taki Tarihi Camiye Ek Bina Desteği

Afganistan’ın Herat şehrinde bulunan Herat Ulu Camiine, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından müştemilat olarak yapılan ek bina hizmete sunuldu. 700 yıl önce inşa edilen Herat Ulu Camii, bugün binlerce Afganistanlı tarafından ziyaret...