Haberler

31 Ekim 2023

TİKA, Moldova’da Mihail Çakir Kütüphanesini Yeniledi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon ajansı Başkanlığı (TİKA), Moldova’nın başkenti Kişinev’de bulunan Mihail Çakir Kütüphanesinin tadilatı ve donanımını gerçekleştirdi.

Ünlü Gagauz yazar ve aydın Mihail Çakir’in adını taşıyan ve 1992 yılında faaliyet göstermeye başlayan kütüphanenin tadilatı ve donanımı TİKA tarafından gerçekleştirildi.

Moldova’da yaşayan farklı etnik topluluklar için birer adet kütüphane Kişinev Belediyesince tahsis edilerek hizmete sunulmuştu. Gagauz halkı için tahsis edilen kütüphaneye hem Gagauzca kitapların ilk yayıncısı hem de ülkede kullanılan dillere ait sözlükleri hazırlayan ilk kişi olan Mihail Çakir’ın adı verilmişti. Gagauz edebiyatı, tarihi, kültür ve geleneklerini korumayı amaçlayan kütüphanenin bünyesinde 1542’si Gagauz dilinde olmak üzere 26.565 kitap bulunuyor.

1862 yılında Gagauzya'nın Çadır Lunga kasabasında doğan eğitimci Mihail Çakır tarihe ve Gagauz geleneğine yaptığı önemli katkılarla anılıyor. Çakir, edebi ve tarihsel etkisinin yanı sıra, Gagauz ulusunu tanımlamadaki rolü, özellikle de Gagauz halkına karşı gerçekleştirdiği manevi ve ahlaki liderliği ile de biliniyor.

Gagauz Yeri Özerk Bölgesi’nce 2011 yılını Çakir Yılı ilan edilmişti.

Sonraki Haber

TİKA’dan Afrika Ülkesi Malavi’ye Eğitim Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Malavi’de çeşitli okullarda kullanılmak üzere 350 okul sırası ve masası temin etti. Yaklaşık 20 milyon nüfusa sahip olan Malavi, 2021-2022 Dünya İnsani Gelişme Raporu'na göre 191 ülke arasında 169. sırada...