Haberler

31 Ekim 2023

TİKA’dan Afrika Ülkesi Malavi’ye Eğitim Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Malavi’de çeşitli okullarda kullanılmak üzere 350 okul sırası ve masası temin etti.

Yaklaşık 20 milyon nüfusa sahip olan Malavi, 2021-2022 Dünya İnsani Gelişme Raporu'na göre 191 ülke arasında 169. sırada yer alıyor. Ücretsiz ilköğretiminde okula kayıt oranının yüzde 88’e yükseltildiği ülkede ilkokulu tamamlama oranı ise sadece yüzde 33.

Malavi’de okul çağındaki nüfusun gerekli eğitim ve becerilerin sağlanması yoluyla beşeri sermayesinin artırılması büyük önem taşıyor. Ancak sınırlı kaynaklar nedeniyle okulların çoğu temel eğitim mobilyalarından yoksun durumda.

TİKA ve T.C. Lusaka Büyükelçiliği ile iş birliğinde, Malavi'nin farklı bölgelerinde seçilen okullara masa ve sıra desteği sağlandı.

Malavi'nin çeşitli bölgelerindeki okullarda dağıtılmak üzere temin edilen masa ve sıralar T.C. Lusaka Büyükelçiliği ve Malavi Müslümanlar Birliğinin hazır bulunduğu törende öğrencilerin kullanımına sunuldu. Törene, Türkiye’nin Lusaka Büyükelçisi İstem Cırcıroğlu ve Malavi Müslümanlar Birliği Başkanı Idrissa Muhammad Matemba katıldı.

TİKA tarafından hayata geçirilen proje ile zor şartlar altında eğitim ve öğretimlerine devam eden öğrencilerin fiziki eğitim şartlarının iyileştirilmesi hedeflendi.

 

 

 

 

Sonraki Haber

TİKA, Kişinev’in Merkezindeki Eugen Doga Sokağını Yeniledi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Moldova’nın başkenti Kişinev’in merkezinde yer alan ve ülkenin en önemli müzisyenlerinden Eugen Doga’nın adını taşıyan sokağın zemin kaplamasını yeniledi. 2022 yılı Moldova’da "Eugen Doga Yılı" ilan edilmişti. Ünlü...