Haberler

16 Ekim 2019

TİKA Meksika’da Evsizlere Mobil Klinik ile Ulaşıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından hazırlanan ve Meksiko Şehri’nde sokaklarda yaşayan yaklaşık 4.500 kişiye ulaşacak olan “Mobil Klinik” hizmete başladı.

Tamamı TİKA tarafından tasarlanan ve yaptırılan Mobil Klinik, Meksiko şehri tarihi meydanında düzenlenen törenle hizmete girdi. Törene, Meksiko Valisi Claudia Sheinbaum, Sağlık Bakanı Sayın Olivia Lopez, Sosyal Refah Bakanı Sayın Almudena Rojo, T.C. Meksiko Büyükelçisi Timur Söylemez’in yanı sıra Valilik ve Dışişleri Bakanlığı temsilcileri katıldı.

Meksiko Valisi Sheinbaum yaptığı konuşmada, Türkiye’den Meksika’ya yapılan bu yardımının kendileri için çok kıymetli olduğuna vurgu yaparak büyük bir ihtiyacı karşıladığını kaydetti. Büyükelçi Timur Söylemez ve TİKA Meksiko Koordinatörü Sarper Çınar ise; bu tip faaliyetlerle ülkelerimiz arasındaki kardeşlik bağının pekiştiğini ve TİKA’nın Meksika’da yıldan yıla artan proje hacmiyle bu sürece büyük katkı sağladığını belirtti.

“Türk Halkından Meksika Halkına” sloganıyla yollara çıkan araç, 11 metre uzunluğu ve 10’ar metrekarelik iki kabiniyle, yaklaşık 22 milyon nüfuslu Meksiko Şehri’nin birçok ilçesinde hizmet verecek.

Mobil Klinik bünyesinde ultrason ve röntgen çekilebiliyor, ayrıca donanımındaki temel sağlık ekipmanlarıyla genel sağlık taramaları ve acil müdahalelere imkan sağlıyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Kamerun’da Halk Sağlığını İyileştirme Projesi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kamerun’un başkenti Yaounde’de halk sağlığını tehdit eden çevre kirliliğini azaltmak amacıyla çöp toplama motosikletleri, el arabaları ve 1200 haneye büyük boy çöp kutusu temin edildi. Çevre kirliliği...