Haberler

17 Ekim 2019

TİKA’dan Kamerun’da Halk Sağlığını İyileştirme Projesi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kamerun’un başkenti Yaounde’de halk sağlığını tehdit eden çevre kirliliğini azaltmak amacıyla çöp toplama motosikletleri, el arabaları ve 1200 haneye büyük boy çöp kutusu temin edildi.

Çevre kirliliği Kamerun’un başkenti Yaoundé kentinin en büyük sorunlarından birini oluşturuyor. Gelişigüzel çevreye atılan çöpler kolera ve dizanteri gibi salgın hastalıklara davet çıkarırken, Orta Afrika bölgesinde sıkça rastlanan sıtma hastalığını yayan sivrisineklerin de üremesi için uygun ortam oluşturuyor.

Yaoundé kentinin Briqueterie mahallesinde,  halk sağlığını tehdit eden çöp sorununu izale etmek için APREPS isimli bir dernek kuruldu. APREPS, yaklaşık 7.000 hanede 50 bin kişinin ikamet ettiği mahallenin çöp kamyonu girmeyen ara sokaklarında, iki günde bir düzenli biçimde çöp toplama ve toplanan çöpleri ana caddelerdeki çöp konteynırlarına boşaltma işini üstleniyor. Yaoundé II Belediyesi ile iş birliğinde TİKA ve APREPS derneği arasında yürütülen çalışmalarla, Briqueterie Mahallesi Halk Sağlığını İyileştirme Projesi gerçekleştirildi.

Yaoundé II Belediyesi’nde T.C. Yaoundé Büyükelçisi Ayşe Saraç, Yaoundé II Kaymakamı Yampen Ousmanou ve Yaoundé II Belediye Başkanı Yannick Ayissi’nin katılımlarıyla düzenlenen törenle, TİKA tarafından temin edilen iki adet çöp toplama motosikleti, el arabalarının yanında, çöp toplama aletleri ve kıyafetleri ile 1.200 haneye dağıtılmak üzere 1.200 adet büyük çöp kutusu APREPS yetkililerine teslim edildi.

Proje ile 1.200 hane daha çöp toplama hizmetlerinden faydalanmış olacak ve temin edilen ekipman sayesinde günde 8 ton çöp toplanabilecek.

Sonraki Haber

TİKA’dan Libya’da Mesleki Eğitimi Kursları

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Libya Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Ulusal Kurulu iş birliğinde Libya'daki Misurata Endüstriyel Teknoloji Fakültesinde mesleki eğitim kursları projesi hayata geçiriliyor. Proje...