Haberler

20 Temmuz 2018

TİKA Makedonya’da Arıcılığı Geliştiriyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Makedonya’da “Arıcılığın Geliştirilmesi Projesi” ile kırsal kalkınmayı destekliyor.

TİKA 2007 yılından itibaren Makedonya’nın farklı bölgelerinde yürütülen “Arıcılığın Geliştirilmesi Projesi” ile kırsal kalkınmanın gerçekleştirilmesi, bölge halkının sosyo ekonomik altyapısının güçlendirilmesine katkı sağlıyor. Proje, bölge halkının arıcılık mesleğini öğrenmelerini sağlayarak projeden elde edilecek ürünlerin pazarlanması ile arıcılığın bölgede sektör haline gelmesine destek sağlıyor.

Bu çerçevede, Radoviş, Konçe ve Valandova bölgelerinde projenin aktif olarak uygulanmasıyla bölgede ticari hayatta bir canlanma meydana geldi. Elde edilen bal, arı sütü, propolis, polen ve diğer arı ürünleri geleneksel ev işletmelerinde paketlenerek, bireysel ya da çiftçiler tarafından kurulan birlik üzerinden piyasaya sunulmaya başlandı.

Proje kapsamında Makedonya’nın güney-doğusunda yer alan İştip, Berova bölgesinde 20 aileye 200 kovan,  Demir Kapı ve Negotin bölgesinde 10 aileye 100 kovan, batısında yer alan ve Debre ve Merkez Jupa’da ise 30 aileye 300 kovan olmak üzere toplam 60 aileye 600 doğal arı kovanı dağıtıldı. Arıcılık iş malzemeleri ve bal üretimi için gerekli olan üretim malzemesi ile her bölgeye birer bal sağım makinası temin edildi. Ayrıca bölge halkının kovanlardan ve temin edilen malzemelerden en iyi şekilde faydalanması için arıcılık bakımı ve teknikleri konulu eğitim verilecek.

"Bölgede tek umudumuz bana göre TİKA"

Açılış törenine katılan Merkez Jupa Belediye Başkanı Arian İbrahim, Projenin bölge halkı ve belediyeleri için büyük bir atılım olduğunu ifade etti. Projenin istihdam yaratmak açısından büyük bir fırsat olduğunu belirtti. TİKA tarafından hayata geçirilen projelerden dolayı Türkiye Cumhuriyeti ve TİKA’ya teşekkür eden İbrahim, "Son zamanlarda Balkanlarda ve bu bölgede tek umudumuz bana göre TİKA'dır." dedi.

"Amacımız TİKA olarak Makedonya'nın kırsal kalkınmasına katkı sağlamak"

Törende konuşan TİKA Üsküp Program Koordinatörü Aytekin Ayden ise TİKA olarak Makedonya'nın kırsal kalkınmasına katkı sağlanması bağlamında hem istihdamın geliştirileceği hem de hane başı gelirlerin artırılmasına katkı sağlanacağını belirtti. Ayden,  farklı etnik unsurlardan ailelerin projeye dâhil edilerek, Makedonya’da barışın ve huzurun, birlikte yaşama azminin geliştirilmesinin amaçlandığını da ifade etti.

Proje, arıcılığın kısa vadede kar getiren bir sektör olması dolayısıyla Makedonya’nın kırsal kesiminde zor ekonomik koşullarda yaşayan çiftçilere kısmi istihdam olanağı sağlayacak. Ayrıca, hane gelirlerinin artırılması ile hayat standartlarındaki yükselmelere paralel olarak Makedonya’daki göç olgusunun da önüne geçilmesine yardımcı olacak. 

 

Sonraki Haber

TİKA’dan Makedonya Milli Konservasyon Merkezi’ne Teknik Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından “Makedonya’daki Kamu Kurumlarının Kurumsal Kapasitesini Güçlendirme Programları” kapsamında, Milli Konservasyon Merkezi’ne teknik donanım desteği yapıldı. Makedonya Cumhuriyeti Kültür Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren ve Makedonya’da kültürel varlıkların...