Haberler

20 Temmuz 2018

TİKA’dan Makedonya Milli Konservasyon Merkezi’ne Teknik Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından “Makedonya’daki Kamu Kurumlarının Kurumsal Kapasitesini Güçlendirme Programları” kapsamında, Milli Konservasyon Merkezi’ne teknik donanım desteği yapıldı.

Makedonya Cumhuriyeti Kültür Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren ve Makedonya’da kültürel varlıkların korunması ile rölöve, restitüsyon ve restorasyon projelerinin çiziminde ve uygulanmasında resmi yetkili tek kuruluş olan Milli Konservasyon Merkezi’ne teknik altyapısının uluslararası standartları sağlayacak kapasiteye ulaşması, kurumsal çalışmalara ivme kazandırılması amacıyla teknik donanım desteği verildi.  TİKA tarafından temin edilen ekipmanlar, düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi.

Üsküp’te gerçekleşen törene  Makedonya Cumhuriyeti Kültür Bakanı Sayın Robert Alagozovski, TİKA Üsküp Program Koordinatörü Aytekin Ayden ve Milli Konservasyon Merkezi Müdürü Mehmet Selmani katıldı.

TİKA özel bir ortak ve Makedonya’nın en büyük yardımcısıdır. Bu stratejik ortaklığın devam edeceğine inanıyoruz

Törende bir konuşma yapan Bakan Alagozovski, “TİKA ile Makedonya arasında her alanda fakat özellikle kültürel mirasın korunmasında devam eden güzel işbirliğinin yansıması olan bu destekten dolayı TİKA’ya ve Türkiye Cumhuriyeti hükümetine teşekkürlerimi sunuyorum” dedi. Kültürel mirasın korunmasının kendileri için en öncelikli konulardan biri olduğunu söyleyen Alagyozovksi, Bu teknik donanım desteğinin Milli Konservasyon Müdürlüğü’nün kapasitesini, kurumun görevini daha başarılı bir şekilde yerine getirecek şekilde artıracağını belirtti. Bakan Alagyozovksi, "TİKA özel bir ortak ve Makedonya'nın en büyük yardımcısıdır. Bu stratejik ortaklığın devam edeceğine inanıyoruz" ifadelerini kullanarak projeden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Törende konuşan TİKA Üsküp Program Koordinatörü Aytekin Ayden, Kültür Bakanı Alagyozovski’ye göreve geldiği günden bu yana TİKA ile ikili ilişkilerde ve işbirliğindeki yakınlığından dolayı teşekkür ederken, TİKA olarak 2005 yılından itibaren Makedonya’da sağlıktan, eğitime, tarımdan restorasyona kadar pek çok alanda 850’den fazla projeyi hayata geçirdiklerini vurguladı. Projeleri gerçekleştirirken en temel görevlerinin ve önceliklerinin Makedonya’da yaşayan toplumların sağlıklı ve barış içerisinde hayatlarını devam ettirmeleri ve Makedonya’nın ekonomik kalkınmasına katkı sağlamak olduğunu belirten Ayden, “Bütün bu sektörlerin ötesinde ortak kültürümüz olan buradaki ortak değerlerin gün yüzüne çıkarılıp gelecek nesillere aktarılması ve Makedonya’nın bir kültürel varlığı olarak hayatlarını sürdürebilmesi noktasında restorasyon projeleri de gerçekleştiriyoruz. Bu kültürel değerlerin ortaya çıkarılmasının ötesinde Makedonya’ya bir turizm katkısı, bir değer katmasını da amaçladığımız kültürel yapıların restorasyonu çok önemlidir. Bu açıdan Sayın Bakan ve kabinesi başta olmak üzere bizim bu alanda proje partnerimiz Konservasyon Müdürlüğü bize çok büyük katkı sağlıyor” dedi.

Törende konuşan M.C. Milli Konservasyon Merkezi Müdürü Mehmet Selmani ise, çalışanları ve şahsı adına teknik donanım desteği için TİKA’ya teşekkür ederken, “Uzun yıllardır birlikte çalıştığıız ve Makedonya’da bulunan Osmanlı dönemi eserleri başta olmak üzere kültürel mirasın korunmasında birçok anlamlı projede desteğini esirgemeyen TİKA ile enstitümüzde eskimiş ve çalışmayan donanım altyapısına yönelik böyle bir proje konusunda karşılıklı anlayış vardı. Sonunda, bizim çalışmalarımızın eksiksiz bir şekilde devam etmesini sağlayacak bu değerli modern ekipman desteği için TİKA’ya ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine bir kez daha teşekkürlerimi sunmak istiyorum” dedi.

 

Sonraki Haber

TİKA’dan Somali İşçi Sendikalarına Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Somali İşçi Sendikaları Konfederasyonu (FESTU) genel merkezine donanım desteğinde bulunuldu. TİKA’nın donanım desteği sağladığı Somali'nin başkenti Mogadişu'da bulunan Somali İşçi Sendikaları Konfederasyonu Genel Merkezinin açılışı töreni yapıldı....