Haberler

10 Kasım 2022

TİKA, Lübnan’da "Robotik Laboratuvar" Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Lübnan’ın Sayda kentinde bir "robotik laboratuvar" kuruldu.

TİKA’nın destekkeriyle Lübnan’ın Sayda şehri ve civarında özellikle eğitim ve insani yardım alanında faaliyetler gösteren Al Rayaa Derneği’ne ait Vision Academy adlı bilim merkezi bünyesinde bir "robotik laboratuvar" kuruldu.

Proje kapsamında, interaktif proje kitleri olan arduino kitler, eğitim robot kitleri, akıllı tahta, bilgisayar, deney masası ve 3 boyutlu yazıcının da dâhil olduğu malzeme ve ekipman desteği sağlandı.

Vision Academy’de proje için gerçekleştirilen açılış törenine; T.C. Beyrut Büyükelçisi Ali Barış Ulusoy, TİKA Beyrut Koordinatörü Orhan Aydın, Al Rayaa Dernek Başkanı Fuad Jardali, dernek üyeleri ve siyasi parti temsilcileri katıldı.

Al Rayaa Dernek Başkanı Jardali, törende yaptığı konuşmada dernek olarak Sayda’da başta eğitim olmak üzere farklı alanlarda birçok kuruluşla çeşitli faaliyetler yürüttüklerini belirtti. Jardali, gençlerin geleceğe hazırlanmasında ciddi bir rol oynayacak olan bu laboratuvarın kurulmasına destek veren Türkiye Cumhuriyeti’ne ve TİKA’ya teşekkürlerini sundu.

T.C. Beyrut Büyükelçisi Ulusoy da Türkiye olarak Sayda ve Lübnan halkına her türlü desteği vermeye devam edeceklerini, TİKA’nın ülkenin birçok yerinde, geçmişte ve bugün gerçekleştirdiği projelerin bunun bir göstergesi olduğu ifade etti.

Proje hakkında

İlkokul, ortaokul, lise ve üniversite çağındaki her yaştan gence yönelik bilimsel eğitimlerin sunulacağı merkez ile ilk etapta yılda 100 gence eğitim verilmesi amaçlanıyor.

Birleşmiş Milletler’in 4. sürdürülebilir gelişim hedefine (eşit ve kapsayıcı bir eğitim sağlamak) uygun olarak gerçekleştirilen proje ile Lübnanlı öğrencilerin bilimsel araştırma, geliştirme çalışmaları yürütmeleri ve bu alandaki becerilerini artırmaları hedefleniyor.

İlerleyen dönemde merkez bünyesinde bir sosyal medya stüdyosunun kurulması da planlar arasında bulunuyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Kuzey Makedonya'ya Tıbbi Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kuzey Makedonya’nın kuzeybatısındaki Kalkandelen şehrindeki Klinik Hastanesi Göğüs Cerrahisi Bölümüne tıbbi ekipman desteği sağladı. Ekipmanların teslim törenine Kuzey Makedonya Sağlık Bakanı Bekim Sali, TİKA Üsküp Koordinatörü Halim Ömer...