Haberler

10 Kasım 2022

TİKA’dan Kuzey Makedonya'ya Tıbbi Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kuzey Makedonya’nın kuzeybatısındaki Kalkandelen şehrindeki Klinik Hastanesi Göğüs Cerrahisi Bölümüne tıbbi ekipman desteği sağladı.

Ekipmanların teslim törenine Kuzey Makedonya Sağlık Bakanı Bekim Sali, TİKA Üsküp Koordinatörü Halim Ömer Söğüt, Kalkandelen Hastanesi Müdürü Amir Elezi ve hastane personeli katıldı.

Kalkandelen'deki klinik hastanenin modernizasyon eğiliminin devam etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Kuzey Makedonya Sağlık Bakanı Sali, "TİKA aracılığıyla Türk milletinin desteğiyle yeni modern tıbbi ekipmanın tanıtımı için buradayız." diye konuştu. Sali, ekipman desteğini göğüs cerrahisi bölümünün güçlendirilmesi ve Kalkandelen Klinik Hastanesindeki çalışma koşullarının iyileştirilmesi için önemli bir yatırım olarak nitelendirdi.

TİKA’nın Kuzey Makedonya’da 1200’den fazla projeyi hayata geçirdiğini aktaran TİKA Üsküp Koordinatörü Söğüt de, Kuzey Makedonya’da özellikle bireyselden aileye ve toplumun kalkınmasına kadar özel sektör, STK ve kamu iş birliği modalitesini uyguladığını söyledi.

TİKA’nın Kuzey Makedonya’nın çok farklı bölgelerinde başta sağlık ocaklarının inşası, tıbbi donanımı gibi alanlarda 30’dan fazla projeyi hayata geçirdiğini kaydeden Söğüt, Üsküp Çocuk Hastalıkları kliniğin Acil ve Yoğun Bakım ünitesinin kapsamlı tadilatı ve tefrişatı, Üsküp Diş Hekimliği Fakültesi Bulaşıcı Hastalıklar ve Önleyici Diş Hekimliği ve Çocuk bölümlerinin kapsamlı tadilatı ve donanımı, salgın döneminde hayata geçirdikleri mobil klinik sağlık projesi, Gostivar ve Pirlepe bölgesine sağlanan tam teçhizatlı ambulanslar olmak üzere pek çok alanda önemli projeleri başarıyla hayata geçirdiklerini hatırlattı.

Kalkandelen Klinik Hastanesi, Kalkandelen ve çevre belediyelerden (Gostivar, Vrapçişte, Tearçe, Bogovinye ve Jelino) gelen ve ağırlıklı olarak Müslümanlardan oluşan yaklaşık 150 bin kişiye ana sağlık merkezi olarak hizmet vermektedir. 200 yatak kapasiteli hastane genel cerrahi, göğüs cerrahisi, iç hastalıklar, çocuk hastalıkları, nöroloji, kadın hastalıkları ve doğum, epidemiyoloji, travmatoloji ve deri hastalıkları bölümleri ile tedavi hizmeti vermektedir.

Sonraki Haber

TİKA’dan Sudanlı Selzede Çiftçilere Tohum ve Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Sudan’da meydana gelen sel felaketi nedeniyle olağanüstü hal ilan edilen Cezire eyaletinde selzede çiftçilere iyileştirilmiş tohum ve tarımsal ekipman desteği sağladı. TİKA, binlerce dönüm tarım arazisinin sular altında kaldığı...