Haberler

27 Mart 2014

TİKA Kurtuba'da Yüzlerce Yıl Sonra Ezan Okunan Mescidi Onaracak

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, İspanya’nın Kurtuba (Cordoba) şehrinde tarihi Kurtuba Camii’ne 100 metre mesafede bulunan mescidi onaracak.

Cordoba’nın eski şehir olarak bilinen Mezquita (Camii) bölgesinde 1994-1995’de eğitime başlayıp, 1999’da kapatılan İbn-i Rüşd Üniversitesi’nin yüzlerce yıllık binalardan oluşan kampüsünde bulunan mescit, üniversitenin kapanmasıyla birlikte adeta kaderine terk edilmişti.

Halen İspanya Müslümanları Federasyonuna bağlı olan Islamica De Al Andulus Liga Morisca (IALM ) Derneğinin yönetimi altındaki mescit için TİKA yetkililerinin üç aydır yürüttüğü görüşmeler geçtiğimiz günlerde sonuçlandı. Yapılan görüşmeler neticesinde imzalanan protokol ile TİKA önümüzdeki günlerde mescidin onarım çalışmalarına başlayacak.

IALM Derneğinin bölge sorumlusu ve aynı zamanda mescidin imamı olan Abedul Bari Leon Diaz, yapılan protokol sonrasında yaptığı açıklamada, mescidin eski şehir olarak adlandırılan bölgede Müslümanların namaz kılabileceği tek yer olduğunu belirterek, Türk halkı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ a yapılacak olan katkıdan dolayı teşekkür ettiğini kaydetti.

Günlük yüzlerce turistin gezi rotasında yer alan mescit, yapılacak çalışmalar sonrasında turistlerin ziyaretine açılıp İslam kültürü ve Müslümanlık hakkında tanıtım çalışmaları yapılacak.

Sonraki Haber

Sudan Türk Suni Tohumlama ve Gen Kaynakları Merkezi Faaliyetlerine Başlıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı tarafından Sudan’ın El Cezire Eyaleti’nde kurulan Sudan-Türk Suni Tohumlama ve Gen Kaynakları Merkezi’nin faaliyete geçmesi amacıyla Sudan’ın Sinnar, Hartum, Cezire, Kesele eyaletlerinde verim özellikleri yüksek olan yerli ırk boğa seçim...