Haberler

20 Mayıs 2017

TİKA Kosova’da Kadın İstihdamını Destekliyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Kosova’da kadınların meslek sahibi olmalarını ve ekonomide kadın istihdamının arttırılması çalışmalarını gerçekleştirmeye devam ediyor.

Kosova'nın tarihi şehirlerinden biri olan Gilan’da yaşayan soydaşlarımız tarafından Türk ve Arnavut kardeşliğini geliştirmek ve kadınların meslek sahibi olmalarını sağlamak amacıyla 2012 yılında kurulan Gilan Kültür Derneği bünyesinde düzenlenmesi planlanan dikiş kursları TİKA tarafından temin edilen dikiş makineleri, ekipman ve malzemeleri desteği ile başlatıldı.

Söz konusu proje ile kadınların meslek sahibi olmaları, aile ekonomilerine destek sunmaları ve bölgede kadın istihdamının arttırılması sağlanacak. TİKA‘nın katkılarıyla açılan dikiş atölyesinde düzenlenen kurslara çok sayıda kadın ilgi gösterdi. Dikiş atölyesinin açılış törenine Kosova Sağlık Bakanı Yardımcısı Kadir Hüseyin, Gilan Kültür Derneği Başkanı Filiz Sllamniku, TİKA Priştine Koordinatör Yardımcısı Fulya Aslan, çok sayıda davetli ve kursiyer katıldı.

Gilan Kültür Derneği Başkanı Filiz Sllamniku, kursun açılması konusunda sağladıkları desteklerden dolayı TİKA’ya teşekkürlerini sunarak, kursa katılan bir grup Kosovalı kadının da Türkiye’nin Karabük ilinde meslek eğitimi gördüklerini ifade etti. Dikiş kursunun başladığı, Eylül ayından itibaren 180 kadının eğitim aldığını ifade eden Sllamniku kurslara katılan kursiyerlerden bazılarının kendi atölyesini açtığını, bazılarının ise bölgedeki mevcut atölyelerde çalışmaya başlayarak iş ve meslek sahibi olduğunu kaydetti.

Açılışın ardından kursiyerler tarafından tasarlanan ve hazırlanan kıyafetler Gilan Belediye Kültür Merkezinde sergilendi. 

Sonraki Haber

Kamerun’daki Gençlere Sağlık Taraması ve Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Kamerun Cumhurbaşkanı Paul Biya’nın memleketi olan, Güney Vilayetindeki Sangmélima ve Zoétélé beldelerinde gençlere yönelik sağlık taraması ve eğitim programı gerçekleştirdi. Gerek Kamerun Devleti gerek uluslararası kuruluşlar (başta Dünya...