Haberler

22 Kasım 2023

TİKA, KKTC'de Küçükbaş Hayvancılığı Destekliyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde hayata geçirilen proje kapsamında temin edilen küçükbaş hayvanlar üreticilere teslim edildi.

KKTC’de küçükbaş hayvancılıkta verimin artırılması, küçükbaş sayısının çoğaltılması ve üreticilerin desteklenmesi kapsamında asaf ve damaskus cinsi küçükbaş hayvan desteğinde bulunuldu.

Ülkedeki damızlık hayvanların modern metotlarla sağımının ve süt ölçümlerinin yapılabilmesi için gerekli sağım hane TİKA tarafından kurulmuştu. Kıbrıs adası iklimine uygun ve verimli bir cins olan ivesi cinsi koyunlar Türkiye’den KKTC’ye getirilerek, KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Devlet Üretme Çiftlikleri ile iş birliği halinde pilot bölge olarak seçilen bölgede başvuru şartlarını sağlayan genç üreticilere hibe edildi.

KKTC’deki üreticilerin büyük çoğunluğu büyükbaş hayvan yetiştiriciliği ile geçimini sağlıyor. Ülkede üretilen sütün büyük çoğunluğunu büyükbaş sütü oluşturuyor. KKTC’de küçükbaş hayvan sayısının azlığı ve kırsal kalkınma kapsamında üreticilerin desteklenmesi, hellim tescili gereği ihtiyaç duyulan küçükbaş hayvan sütünün karşılanması ve adada yıllardır karışmış olan ırkların ıslahına katkı sağlamak amacıyla TİKA tarafından küçükbaş hayvancılığın yaygınlaştırılması projesi hayata geçirildi.

Proje ile KKTC Devlet Üretme Çiftliğinde uzun süredir yürütülen ıslah programları neticesinde elde edilen damızlık küçükbaş hayvanların belirlenen kriterlere uygun küçükbaş hayvan yetiştiricilerine veya bu işi yapmak isteyen yeni yetiştiricilere ücretsiz olarak verilmesi ve verilen hayvanların yerine aynı sayıda hayvan alınarak yeni projeye katılan hayvancılara dağıtılması şeklinde kendisini karşılayabilen bir program oluşturuldu.

Bu kapsamda, asaf cinsi koyunlar ile damaskus cinsi keçiler şartları sağlayan ve kura ile belirlenen genç üreticilere dağıtıldı.

 

 

Sonraki Haber

TİKA’nın Katkılarıyla Zambiya’da Medya Personeline Eğitimi Verildi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yürütülen Medya Teknolojileri Eğitim Programı (METEP) kapsamında Zambiya’da "Radyoculuk Eğitimi" ve "Yeni Medya ve Dijital Habercilik Eğitimi" verildi. Zambiya Enformasyon ve Medya Bakanlığı’nın ülkede faaliyet gösteren medya...